• SPOTKANIE Z EKSPERTEM NBP

          • Uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi nauczycielami zostali zaproszeni do zajęć warsztatowych ze specjalistą panią Katarzyną Zwarzany, pracownikiem Oddziału Okręgowego NBP w Szczecinie, w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Skąd się biorą pieniądze? - edycja II".

             

            Anna Chłopek

          • Uczennice PSP Wolin mistrzyniami województwa w Trójboju Lekkoatletycznym!

          •  

            8 czerwca 2022r. na stadionie w Złocieńcu reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zdobyła Mistrzostwo Województwa w Drużynowym Trójboju Lekkoatletycznym.

            Gratulacje dla Wiktorii Pietryniak z klasy 4b, Michaliny Jakimiak z klasy 4b, Liliany Leszczyńskiej z klasy 4a, Nikoli Góral z klasy 3a i Zuzi Wierzbickiej z klasy 4a.

            Reprezentacja chłopców zdobyła miejsce XI.

            Gratulacje dla Gracjana Brzezickiego z klasy 4b, Nikodema Zyka z klasy 4a, Daniela Stróżka z klasy 4b, Nikodema Sobieraja z klasy 4a, Oliwiera Matysiaka z klasy 4c i Tymona Bieruty z klasy 4a.

             

            Zespół nauczycieli wychowania fizycznego

          • Tygryski w Bibliotece Publicznej w Wolinie

          • Witamy !

            Dzisiaj 14 czerwca byliśmy na wycieczce w Bibliotece Miejskiej w Wolinie.

            Pani zaprosiła nas do pomieszczenia pełnego wspaniałych kolorowych książek dla dzieci i dorosłych. Dowiedzieliśmy się jakiego rodzaju książki są dostępne. Dla dzieci były książki o przyrodzie, o kosmosie, co bardzo wszystkich zainteresowało, bajki a nawet audiobooki. Ogromne wrażenie zrobiła na nas „magiczna książka”, która po podświetleniu specjalną latarką ukazała piękny kolorowy obrazek.

            We wnętrzu przeznaczonym dla dzieci były  ogromne postaci z naszych ulubionych bajek.

            Pani Edyta zainteresowała nas treścią czytanej książki o Franklinie, który zgubił książkę. Zaproponowała nam również wykonanie wspaniałego prezentu dla taty z okazji zbliżającego się Dnia Ojca. Była to zakładka do książki  w sztywnej oprawie. Ponieważ byliśmy bardzo grzeczni w nagrodę otrzymaliśmy od Pani Edyty książki do czytania, oraz kartę, która umożliwi nam zapisanie się do Biblioteki Miejskiej. Za każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę otrzymamy naklejkę, którą umieszczamy w wyznaczonym miejscu na karcie. Po wypełnieniu wszystkich miejsc naklejkami otrzymamy nagrodę-niespodziankę. Byliśmy bardzo zafascynowani tą nowiną, dlatego każdy z nas od jutra zapisuje się do biblioteki, aby móc zgłębiać wiedzę płynącą z książek, oraz otrzymać nagrodę-niespodziankę.

            Odwiedziliśmy również zaprzyjaźnioną lodziarnio-kawiarnię „Vanilię”, w której zjedliśmy przepyszne lody i miło spędziliśmy czas na placu zabaw. Bardzo dziękujemy za możliwość poznania nowych ciekawych miejsc w naszym mieście. Pozdrawiamy . Tygryski.

            M. Bilska

             

          • Sprawny Tygrysek

          • Witamy ponownie!

            Zakończyliśmy realizację prozdrowotnego programu zajęć ruchowych z elementami zabawy i  gimnastyki korekcyjnej „Sprawny Tygrysek”.

            Do realizacji programu włączyła się pani pielęgniarka, która edukowała nas wspólnie wykonywanymi ćwiczeniami wzmacniając poszczególne części ciała. 

            Za wspaniałe zaangażowanie otrzymaliśmy medale, oraz naklejki.

            Pozdrawiamy. Tygryski.

            Magdalena Bilska

          • Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach

          • Trzeciego czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie klas szóstych, siódmych i ósmych w ramach programu profilaktycznego "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach". Program realizowany był przez rok i prowadziła go Sylwia Jagielska-Fajfer.

            Spotkanie przeprowadziły  Antonina Kawecka z PPIS Kamienia Pomorskiego oraz Pani Marta Szymańska policjantka z Komendy Powiatowej w Kamieniu Pomorskim. Pani Marta poruszyła również problem odpowiedzialności cywilnej młodzieży.

             

            Sylwia Jagielska-Fajfer

          • POMORZE ZACHODNIE - WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNE

          • W Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie ramach realizacji projektu „POMORZE ZACHODNIE - WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNE” w okresie od 25.11.2021 r. do 31.05.2022 r. przeprowadzono: 170 godzin zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, 178 godzin zajęć logopedycznych i 114 godzin zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne. W projekcie wzięło udział 106 uczniów w wieku od 8 do 14 lat.

            Głównym celem zajęć było wszechstronne wsparcie uczniów z zakresu rozwijania kompetencji społecznych, kluczowych i edukacyjnych, a także wyrównanie braków w wiedzy i umiejętnościach, pogłębianie wiary we własne możliwości, zachęcanie do aktywności i pokonywania trudności oraz stworzenie możliwości osiągnięcia sukcesu i umożliwienie dzieciom przeżycia go. Program zajęć opierał się na indywidualnej pracy i bezpośrednim kontakcie z dziećmi.

            W efekcie pracy na zajęciach można zauważyć poprawę techniki czytania. Uczniowie wykazują się częściej czujnością ortograficzną. Starają się wykonując ćwiczenia stosować utrwalane zasady. Przywiązują też uwagę do poprawności wykonywanych zadań. Dość dobrze analizują treść zadań. Nie mają większych problemów z obliczeniami. Prowadzona terapia logopedyczna przyczyniła się  w dużym stopniu do poprawnej artykulacji, aparatu mowy, a także do wzbogacenia zasobu słownictwa. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, wykazywały się niezwykłą sumiennością. Zajęcia pozwoliły na rozwijanie wiary we własne siły i poczucia wartości uczniów.

            Żaneta Szymczak-Pinkowska

             

             

          • POSTAW NA SŁOŃCE

          • W naszej szkole zespół uczniów z klasy 8a pod opieką nauczyciela przeprowadzili projekt organizowany przez Fundację Bank Ochrony Środowiska "POSTAW NA SŁOŃCE".

            W ramach działań projektowych uczniowie zapoznali się z fotowoltaiką, zasadami działania oraz oszczędnościami wynikającymi z niej, nie tylko tymi materialnymi, ale przede wszystkim klimatycznymi i zdrowotnymi. Podczas działań projektowych uczniowie spotkali się p. dr Agatą Dziwulską-Hunek, fizykiem z Uniwesrytetu Przyrodniczego w Lublinie, która wyjaśniła zasady działania fotowoltaiki i innych odnawialny źródeł energii.

            ​​​​​​​

            Odbyło się także spotkanie z zastępcą Burmistrza Wolina p. Jarosławem Mikołajczykiem, który przybliżył rzeczywistość fotowoltaiczną w naszej gminie. Spotkaliśmy się również z p. Tadeuszem Mazurem, pracownikiem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak-Szczuckiej w Dargobądzu, który już od wielu lat posiada instalację fotowoltaiczną. Podzielił się z nami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi oze. Wykonany został plakat, którym promujemy projekt w szkole i przestrzeni miejskiej.


            Zapewniamy, postawiliśmy na Słońce!!!


            Nauczyciele humaniści

          • Wycieczka Tygrysków

          • Dzisiejszy dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. Spędziliśmy go na samych przyjemnościach.

            Ubrani w odblaskowe kamizelki ruszyliśmy do miasta. Pierwszym przystankiem były odwiedziny w Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszyscy  byliśmy bardzo zainteresowani opowieściami panów strażaków na temat pracy, którą wykonują. Bezbłędnie odpowiadaliśmy na pytania, które nam zadawali, mogliśmy również pochwalić się znajomością numerów alarmowych. Z ochotą oglądaliśmy wozy strażackie, pontonową łódź ratunkową, przymierzaliśmy hełmy, kamizelki, a także koło ratunkowe.

            Bardzo podobały nam się sygnały wozów i światła im towarzyszące. Byliśmy zainteresowani zieloną kapsułą przymocowaną do ściany, która okazała się  automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, po otwarciu której włącza się syrena. Największą frajdę sprawiło nam lanie wody z węża.

            Po udanej wizycie wręczyliśmy panom strażakom ogromną laurkę i słodki upominek za wspaniałą, poglądową lekcję właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarowego jak również pokaz wozów, sprzętu ratunkowego i przygotowania się strażaków do akcji. Nasze bardzo dobre  zachowanie zostało nagrodzone słodkością panów strażaków i ciepłym uśmiechem. Teraz już każdy z nas chciałby zostać strażakiem.

            Kolejnym przystankiem po bardzo emocjonującej wizycie  była lodziarnia, w której mogliśmy „ochłodzić” emocje zjadając deserki lodowe i wymienić wrażenia z pobytu w straży pożarnej. Ostatnim przystankiem była zabawa na placu zabaw, którą odwiedzamy, kiedy opuszczamy teren szkoły.

            Do szkoły przyszliśmy bardzo zmęczeni, toteż zaraz po obiedzie relaksowaliśmy się odpoczywając na dywanie w pozycji horyzontalnej. Niektórym z nas udało się zasnąć. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła nam wiele radości.

            Pozdrawiamy.

            Tygryski

             

          • Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Marsz Godności w Wolinie 2022

          • W dniu 17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, jakim był „Marsz Godności” ulicami Wolina w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który został zorganizowany przez PSONI Koło w Wolinie.

            Poprzez uczestnictwo w marszu uczniowie integrowali się z osobami z niepełnosprawnościami. Atmosfera wydarzenia była wesoła i przyjazna.

             

            Marta Tylkowska

          • XIII Gminny Konkurs Piosenki „O złotą nutkę”

          • Dnia 16 maja 2022r. w wolińskiej Marinie odbył się XIII Gminny Konkursu Piosenki „O złotą nutkę”.

            Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali przygotowane utwory i zostali nagodzeni dyplomami i instrumentami muzycznymi.

             W kategorii klas "O"   Aleksandra Nadolna -  zajęła II miejsce .

            W kategorii klas 1-3   Zuzanna Skorupska - zajęła I miejsce

            W kategorii klas 4-8   Martyna Zelek -  zajęła  II miejsce

            Gratulujemy naszym młodym artystom, jesteśmy z Was dumni i życzymy Wam dalszych sukcesów podczas rozwijania muzycznych talentów.

            Aneta Borowicz

             

             

             

          • Gra miejska "Śladami Stanka, syna Sulika"

          • 13 maja drużyna reprezentująca naszą szkołę wzięła udział w grze miejskiej "Śladami Stanka, syna Sulika". Grę zorganizowała szkoła podstawowa z Dargobądza, z okazji tygodnia patronki - Zofii Kossa-Szczuckiej.

            Nasza drużyna składała się z uczniów klasy 7d: Hanny Stróżek, Mai Białek i Piotra Czecha. 

            Gra była związana z treścią opowiadania Zofii Kossak-Szczuckiej pt. "Prometeusz i garncarz". Uczniowie rozwiązywali zadania w Bibliotece Publicznej, wolińskiej marinie, Urzędzie MIasta i w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego. 

            Nasza drużynawywalczyła pierwsze miejsce!

            Drugie  miejsce przypadło szkole podstawowej z Dargobądza, a trzecie szkole z Kołczewa. 

             

            Dariusz Felisiak

             

             

          • Szkolny Konkurs Piosenki 2022

          • Dnia 26 kwietnia 22r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki.

            W kategorii klas 0     miejsce I - zajęła Aleksandra Nadolna- 0b -z piosenką „Maszeruje wiosna”

                                                miejsce II - Michalina Kochmańska- 0b -  „Jesteś mamo skarbem mym”

                                                miejsce III - Liliana Rubiecka 0c –  „Maszeruje wiosna”

              Wyróżnienie dla Antoniego Szczeblewskiego 0b- „Oj, dana, dana”.

             

            W kategorii klas 1-3     miejsce I - zajęła Zuzanna Skorupska 1c -z piosenką „Głos”

                                                    miejsce II - Zosia Kamińska 2a „Uśmiechnięta wiosna”

                                                     miejsce III - Laura Szafranowska  1a – „Strach ma wielkie oczy”

            Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymali : Ewa Kluczek 2b „ Piosenka bardzo kulturalna” oraz Błażej Ozych 3c „Czarodziejskie okulary”.

             

            W kategorii klas 4-8   miejsce I  zajęła Martyna Zelek VIb  - z piosenką „Ludzkie gadanie”

                                                 miejsce II  - Anna Kluczek VIc  „Taki kraj ”

                                                miejsce III – Marcelina Żuchowska VIc  „Pięknie żyć”

                                        Wyróżnienie otrzymała Anastazja Wesołowska IVc „ Co powie tata”.

            Zdobywcy  pierwszych miejsc będą reprezentowali naszą szkołę w swoich kategoriach                                           w XIII Gminnym Konkursie Piosenki „O złotą nutkę” pod patronatem Burmistrza Wolina  dnia 16 maja 2022r.

            Wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok, a zwycięzcom gratulujemy                                 i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.

                                                                                                                           Organizatorzy

            Magdalena Bilska Aneta Borowicz,

            Dorota Golonka, Iwona Wojda,

            Dobromir Strzelczyk

             

          • Warsztaty historyczne „Wolin w dobie średniowiecza”

          • Uczniowie czwartych klas w dniach 5-6 maja 2022 roku uczestniczyli w XV warsztatach polsko-niemieckich w ramach projektu Unii Europejskiej Interreg.

            Warsztaty historyczne p.t. „Wolin w dobie średniowiecza” odbyły się w Centrum Słowian i Wikingów. Celem projektu była integracja uczniów polskich i niemieckich oraz poznanie rzemiosła średniowiecznego Wolina.

            Uczniowie sami próbowali wykonywać wyroby z wełny, gliny i cyny. Ponadto pomagali w wyrobie podpłomyków, uczyli się strzelania z łuku oraz poznali średniowieczne instrumenty muzyczne. Nasi uczniowie wspólnie z uczniami OREW Ostromice tworzyli średniowieczne wyroby rzemieślnicze.

            Atmosfera była radosna i swobodna, czego dopełnieniem była wspólna zabawa taneczno-muzyczna.

             

            Marta Tylkowska

          • „Laboratoria przyszłości”

          •  

             „Laboratoria przyszłości” to program rządowy, w ramach którego Gmina Wolin otrzymała wsparcie finansowe. Dla naszej szkoły została przeznaczona kwota 116 700,00.

            Dyrektor szkoły z upoważnienia Burmistrza podjął czynności związane z zakupami wyposażenia szkoły w ramach uzyskanego wsparcia finansowego na realizację inwestycyjnych zadań jednostki samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury.

            Dzięki temu wsparciu zakupiono zarówno niezbędne akcesoria do realizacji zadań szkoły, jak mikroskop, tablice, pracownie robótek ręcznych, drukarkę 3D wraz z akcesoriami, roboty edukacyjne, klocki do samodzielnej konstrukcji, kamerę cyfrową GoPro wraz z akcesoriami, zestawy konstrukcyjne – klasowa fizyka i fizyczne stacje doświadczalne, poprzez kuchenkę elektryczną, wagę spożywczą, aż po sprzęt kuchenny: opiekacz, blender, mikser, żelazko, czy patelnie.

            Ta inicjatywa edukacyjna, za którą odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z pewnością unowocześni naszą szkołę tak, by zajęcia w niej prowadzone były angażujące i ciekawe dla uczniów, a lekcje pomogą im w odkrywaniu talentów.

            Agnieszka Rybacka

          • Spotkanie z powstańcem warszawskim panem Zbigniewem Grochowskim

          • 5 maja 2022 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z uczestniem powstania warszawskiego, członkiem Szarych Szeregów - panem Zbigniewem Grochowskim. 

            Zbigniew Grochowski urodził się w 1926 roku w Lublinie. Z rodzicami zamieszkał najpierw w Brześciu nad Bugiem, a w 1940 roku w Warszawie. 

            Pan Zbigniew w czasie okupacji zajmował się małym sabotażem, uczęszczał na tajne komplety, a podczas powstania warszawskiego był fotografem powstańczym. Robił zdjęcia żołnierzom, sanitariuszkom, dokumentował niemieckie zbrodnie wojnenne. 

            - Pierwszy miesiąc Powstania Warszawskiego spędził na Starym Mieście przy ulicy Sapieżyńskiej 10, pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego - czytamy na stronie www.1944.pl

            Po upadku powstania pan Zbigniew trafił do obozu Durchgangslager Wittenberge Pdm. nad Elbą.

            Od początku lat pięćdziesiątych pan Zbigniew mieszka w Legnicy. Chętnie bierze udział w spotknaiach z dziećmi i młodzieżą, opowiada o swoim życiu, o historii. W tym roku wziął udział w VI Wakacjach dla Bohatera   zorganizowanych przez stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

             

            O życiu i działalności pana Zbigniewa można przeczytać więcej na stronach:

            www.1944.pl

            legnica.naszemiasto.pl

            Dariusz Felisiak

             

            Nowa galeria Zdjęcia ze spotkania z powstańcem warszawskim panem Zbigniewem Grochowskim, 5 maja 2022 r., Międzyzdroje została dodana do albumu fotograficznego

          • Wycieczka do Muzeum Regionalnego

          • Piękna pogoda zachęciła najmłodszych przedszkolaków do  spaceru po Wolinie. „Tygryski” odwiedziły Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego.

            Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści pani przewodniczki, która opowiadała o wczesnośredniowiecznym mieście. Dzieci podziwiały wystawę ukazującą życie mieszkańców w pradawnym Wolinie. 

            Otrzymały pamiątkowe mapki, na których mogły zrobić pieczątki Światowida - bożka dawnych plemion słowiańskich, które zamieszkiwały te tereny. Zmęczone zwiedzaniem „Tygryski” odpoczywały w lodziarni smakując pyszne lody, następnie spędziły czas na zabawie na placu zabaw.

            M. Bilska

             

          • Kultura rycerska na lekcji historii

          • Uczniowie klasy 5a realizowali metodą projektu temat średniowiecznej kultury rycerskiej. 

            Młodzi historycy wykonali m.in. makietę zamku, przygotowali inscenizację pasowania na rycerza, pojedynku wojowników na turnieju rycerskim, scenę polowania i uczty. 

            Narratorzy opowiadali o rycerskich obyczajach, o uzbrojeniu, o paziach, giermkach, o fortyfikacjach zamków.

            Dariusz Felisiak