• Trzecia Konferencja Jomsborg

          • 18 maja 2023 roku w auli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie odbyło się jedno ze spotkań w ramach Trzeciej Konferencji Jomsborg. 

            Uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu dr. hab. prof. UŚ Jakuba Morawca na temat związków Haralda Sinozębego z Wolinem. O wybranych zabytkach runicznych z epoki wikińskiej w Szwecji opowiedziała pani doktor Anett Krakow. 

            Organizatorami konferencji są Uniwersytet  Śląski - Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich oraz Muzeum Regionalne im. Andrzeja KAubego w Wolinie. 

            Nowa galeria Trzecia Konferencja Jomsborg została dodana do albumu fotograficznego

             

            Dariusz Felisiak

          • Tygryski uczą się kodowania

          • zisiaj Tygryski wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej na wspaniałe warsztaty z kodowania.

            Dzieci z klocków lego miały możliwość samodzielnego skonstruowania robota-samochodu. Z radością i wielkim zaangażowaniem podjęły się wyzwania. Wszyscy bardzo zadowoleni ze swoich poczynań za pomocą jednego przycisku uruchomili skonstruowane roboty. Radości nie było końca. Tygryski  pozdrawiają i bardzo dziękują Pani Magdalenie Stróżek za wprowadzenie w świat programowania i naukę kodowania.

            M. Bilska

             

          • Nasze uczennice w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

          • Pomyślnie zakończyła się rywalizacja naszych dwóch recytatorek. Julia Drzażdżewska z kl. 8D i Estera Wieszołek z kl. 6A zmagały się aktorsko z wybranym wierszem i fragmentem prozy. Zdeklasowały rywalki na etapie szkolnym, gminnym, powiatowym i dotarły do najwyższego - wojewódzkiego pułapu Małego Konkursu Recytatorskiego.  

            13 i 14 maja miały możliwość występu w Zamku Książąt Pomorskich przed profesjonalnym jury. Emocji było co niemiara. Zdobyte doświadczenie z całą pewnością zaowocuje  w późniejszych latach.

                                                                               Dziękujemy i gratulujemy

            Agmieszka Romaniuk 

             

          • Wycieczka Poznaj Polskę

          • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, której organem prowadzącym jest Gmina Wolin, jest beneficjentem programu edukacyjnego Poznaj Polskę organizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki. Dzięki dofinansowaniu uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do województwa lubelskiego.

            Pierwszego dnia szkolnego wyjazdu była wizyta w Muzeum Narodowym w Lublinie mieszczącym się w lubelskim zamku. Tam pod opieką przewodnika zwiedziliśmy Kaplicę Św. Trójcy, podziwialiśmy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” oraz zwiedziliśmy pozostałą ekspozycję. Następnie udaliśmy się na  spacer po Starym Mieście. Nasze kroki skierowaliśmy do kościoła i klasztoru dominikanów, gdzie zwiedziliśmy wnętrza zabytkowych budowli. Następnie udaliśmy się do lubelskiej katedry.

             

             

            Po zwiedzaniu Starego Miasta w Lublinie ruszyliśmy do Kozłówki, aby zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, należącą niegdyś do rodu Zamoyskich. Tam poznaliśmy także historię prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego, który przez kilka lat w czasie II wojny światowej ukrywał się w pałacowych pomieszczeniach. Kolejny dzień ze starszą grupą rozpoczęliśmy od zwiedzania Majdanka, miejsca polskiej martyrologii. Następnie udaliśmy się do Zamościa, perły polskiej architektury. Po spacerze historycznym ulicami Starego Miasta zwiedziliśmy ekspozycję Muzeum Zamojskiego oraz udaliśmy się na pokaz multimedialny do Prochowni. Korzystając z okazji pobytu na roztoczu odwiedziliśmy malownicze miasteczko Krasnobród. Tam zwiedziliśmy Kaplicę na Wodzie oraz Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Ostatniego dnia celem naszego zwiedzania było Roztocze. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Zwierzyńca, aby zobaczyć Kościół na Wodzie oraz Pałac Plenipotenta, a następnie odbyliśmy spacer przyrodniczy nad Stawami Echo w Roztoczańskim Parku Narodowym. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy Zagrodę Sitarską w Biłgoraju.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy zobaczyć  malownicze miejsca wschodniej Polski.

             

            ks. Marcin Miczkuła

          • Zdrowie psychiczne przedszkolaka

          • Dzisiejsze spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Szubert przyniosło Tygryskom wiele radości i śmiechu.

            Dzieci na bardzo pouczających zajęciach o zdrowiu psychicznym poznały tajniki dobrego samopoczucia i właściwego trybu życia. Zajęcia urozmaicone były różnymi zabawami ruchowymi.

            Na spotkaniu panowała bardzo przyjazna i wesoła atmosfera.

            M. Bilska.

          • Tygryski realizują program: Zdrowe zęby mamy marchewkę zajadamy.

          • Bardzo lubimy poznawać nowe rzeczy i chętnie bierzemy udział w różnych zajęciach. Spotkanie z panią pielęgniarką uświadomiło nam jak ważna jest higiena i zdrowie jamy ustnej.

            Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się w jaki sposób należy poprawnie posługiwać się szczoteczką do zębów, aby  ząbki były czyste. Każdy z nas miał możliwość prowadzenia szczoteczki na modelu jamy ustnej. Dowiedzieliśmy się również jak ważna jest dieta i jaki ma wpływ na nasz organizm, jakie produkty powinniśmy spożywać, aby ząbki były zdrowe.

            Teraz już wiemy iż kulisty ruch szczoteczką jest prawidłowy i zawsze myjąc zęby będziemy o tym pamiętać.                                                                 

            Pozdrawiamy. Tygryski.

            M. Bilska.

             

          • „A pokój niech będzie z nami” - projekt polsko-litewski

          • „A pokój niech będzie z nami” to tytuł projektu wymiany polsko-litewskiej, podczas której będziemy wspólnie troszczyć się o pokój w Europie. Żeby nasze spotkanie przebiegło w jak najlepszej atmosferze chcieliśmy się dobrze przygotować.

            Grupa litewska z Šiaulių Saulėtekio gimnazja podczas zajęć dowiedziała się o naszej szkole i Polsce, natomiast grupa polska z nauczycielem języka litewskiego z puńskiej szkoły uczyła się podstawowych słów naszych gości oraz zapoznała się z kulturą i tradycją Litwy.

            Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

             

          • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

          • 26 .04.23 r  odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego

            W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych gminy Wolin, w następujących kategoriach: (osobne kategorie dla chłopców i dziewczynek)

            Klasy I-III               

            klasy IV-VI 

            klasy VII-VIII

            Turniej odbył się na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie, a organizatorem oraz sponsorem nagród i pamiątkowych upominków dla wszystkich zawodników, była  Przystań Morska Wolin sp.z.o.o

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Klasy I-III       Krystian Palenica

                                   Oskar Kwaśniewski

                                   Michalina Dziemidowicz

                                   Joanna Ociepa

            Klasy IV-VI     Szymon Herbaczewski

                                    Hubert Michalczyk

                                    Estera Wieszołek

                                    Aleksandra Miętkiewicz

            Klasy VII-VIII  Borys Roszak

                                    Emil Jakubiak

                                    Małgorzata Schabek

                                    Patrycja Cieślik

            Na najwyższym podium stanęli:

            Michalina Dziemidowicz -I miejsce (kat.I-III)

            Joanna Ociepa - II miejsce (kat.I-III)

            Krystian Palenica - III miejsce (kat.I-III)

            Emil Jakubiak - I miejsce (kat.VII-VIII)

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy odwagi i pięknej sportowej rywalizacji.

            Ze sportowym pozdrowieniem

            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • Lekcja historii Tygrysków "O dawnym Wolinie"

          • Dzisiaj Tygryski przeżyły niesamowitą przygodę. Za sprawą księżniczki-wróżki przeniosły się  w bardzo odległe czasy aż do epoki kamienia łupanego. Dowiedziały się, iż pierwsze ślady ludzi na terenie Wolina pochodzą właśnie z tamtych czasów.

            Tygryski poznały sposób wzniecania ognia, jednak samodzielne próby tej czynności okazały się trudnym zajęciem. Wysłuchały opowiadania o kolejnych dziejach Wolina, które było urozmaicone przedmiotami  z czarodziejskiej szkatułki. Były to: grzebienie z kości zwierząt, koniki-zabawki z drewna i brązu, przedmioty życia codziennego, ciekawa oprawa książki i dawne pismo. Księżniczka-wróżka zabrała Tygryski również do czasów, w których mogły obejrzeć dawny Wolin.

            Prastara mapa Wolina zachęcała do wnikliwego jej odczytywania. Tygryski rozpoznawały obrazki z zabudowaniami starego miasta i według wskazówek księżniczki naklejały je na mapę. Poznały także historię herbu miasta. Praca z mapą okazała się niezapomnianym doświadczeniem. Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli z widokówek o Wolinie, z czym Tygryski poradziły sobie doskonale.

            Bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Stróżek z Biblioteki Miejskiej w Wolinie za niesamowitą podróż w odległe czasy i wspaniałą lekcję historii nie tylko o naszym mieście.

            M. Bilska