Jasełka 2022
- 22
Warsztaty bożonarodzeniowe Interreg - Marta Tylkowska
Uczniowie klasy Vb w dniu 19 grudnia 2022 roku uczestniczyli w polsko-niemieckich bożonarodzeniowych warsztatach plastycznych. Warsztaty odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Troszynie, w ramach projektu Unii Europejskiej Interreg.
Na zajęciach uczniowie samodzielnie wykonywali stroiki i ozdoby świąteczne. Atmosfera na zajęciach była radosna i swobodna, a wykonane przez uczniów dekoracje podkreślą świąteczny nastrój.
Marta Tylkowska
13
Nasza szkoła jest przyjazna osobom niewidomym
Uzyskaliśmy certyfikat "Szkoła przyjazna osobom niewidomym" za udział w kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!"
4
Mikołajki u Tygrysków
Byliśmy przygotowani na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Ładnie ubraliśmy choinkę i posprzątaliśmy zabawki.
W oczekiwaniu na gościa bawiliśmy się w różne mikołajkowe zabawy, a także zrobiliśmy książeczkę z pokolorowanych obrazków, by móc ją podarować kiedy do nas przybędzie. Gdy tylko się pojawił chcieliśmy jak najprędzej zaśpiewać, zatańczyć, ponieważ nie mogliśmy doczekać się paczek, byliśmy bardzo ciekawi co znajduje się w środku. Mikołajowi bardzo podobał się nasz krótki występ, toteż zostaliśmy przez niego pochwaleni i obdarowani niespodziankami, które bardzo szybko zostały otwarte.
Jesteśmy zadowoleni i szczęśliwi i bardzo dziękujemy. Prezenty wszystkim przypadły do gustu.
Dziękujemy również paniom z Samorządu Uczniowskiego, które przyniosły pyszne kakao. Dzień wesołych zabaw dopełnił słodki poczęstunek i miła atmosfera.
Pozdrawiamy.
Tygryski
M. Bilska
27
Recytacja Tygrysków
Witajcie!
Dzisiaj w naszej klasie odbył się Konkurs Recytatorski, na który przygotowaliśmy wierszyki o jesieni i o muchomorku.
Recytowaliśmy różnie, każdy najlepiej jak potrafił. Nasza recytacja bardzo spodobała się Pani Dyrektor Joannie Kleszcz, oraz Pani Wicedyrektor Edycie Rackiej, które zasiadły w Jury, a także Pani Agnieszce Welsz, która nas mocno dopingowała. Jesteśmy dumni z naszych występów.
Za naszą wytrwałość w nauce wierszy i odważne wystąpienie zostaliśmy nagrodzeni dyplomami, oraz słodkim poczęstunkiem, a od Pani Dyrektor Joanny Kleszcz otrzymaliśmy niespodzianki. Pierwszy występ za nami. Przygotowujemy się teraz do kolejnego występu.
Pozdrawiamy. Tygryski.
M. Bilska
19
Certyfikat "Szkoła przyjazna osobom niewidomym"
- 4
Warsztaty ekologiczne - segreguj odpady!
W dniach 24 listopada i 1 grudnia odbyły się dla klas II i III warsztaty ekologiczne dotyczące segregacji odpadów.
Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo segregować odpady a następnie samodzielnie wykonywali praktyczne zadania na tablicach magnetycznych. Nabyta wiedza i umiejętności będą pomocne w ochronie środowiska przyrodniczego oraz na pewno przydadzą się w codziennym życiu, zarówno w domach jak i w szkole.
Warsztaty ekologiczne prowadzone były we współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Marta Tylkowska
24
Doposażenie szkoły przez firmę Mentor-systemy
Miło nam poinformować, że w dniu 24.11.2022 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolinie została obdarowana przez firmę Mentor-systemy audiowizualnym monitorem interaktywnym My Board.
Monitor będzie wykorzystywany na lekcjach biologii, co przełoży się na jeszcze ciekawsze lekcje wypełnione zróżnicowanymi ćwiczeniami, symulacjami, filmami oraz grami edukacyjnymi.
Gorące podziękowania składamy również najlepszemu monterowi firmy Mentor Danielowi Kulpie, za szybką i profesjonalną obsługę dotyczącą montażu i udzieleniu instrukcji obsługi monitora Mentor - systemy audiowizualne MyBoard
Anna Chłopek
SPEKTAKULARNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW ❗
Dziesięcioro uczniów z Naszej szkoły uczestniczyło w półfinale II Konkursu wiedzy o rybach i rybie w diecie, który odbył się na Wydziale Nauk o Żywieniu i Rybactwa Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Miło jest Nam poinformować, że jako szkoła zajęliśmy I miejsce i... otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 1000 złotych.
Do finału konkursu, który odbędzie 01 grudnia w Wolinie, zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- w kategorii klas 4-6: Antoni Stępień kl. 6a,Daniel Stróżek kl. 5b,Hubert Michalczyk kl. 6b.
- w kategorii klas 7-8:Wojciech Ociepa kl.8a,Michał Kierzynkowski kl.7b,Maksymilian Kowalczyk kl. 8a.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą o rybach.Udział w półfinale był również okazją do zwiedzenia Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa.
Uczniowie zobaczyli żywe okazy ryb oraz wypreparowane gatunki ryb żyjące w morzach i oceanach.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy❗
Anna Chłopek
16
Nasza szkoła wsparła fundację "Mam marzenie"
5 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Nasza Społeczność Uczniowska włączyła się w przepiękną akcję organizowaną przez Fundację „Mam Marzenie”. Zbieraliśmy maskotki i przybory szkolne dla dzieci przebywających w szczecińskich szpitalach na oddziałach onkologicznych.
Jak zawsze okazaliście wielkie serca , miśki i wszystkie przybory dotarły już do Fundacji i wkrótce ucieszą małe serduszka.
Iwona Wierzbicka
koordynator szkolnego wolontariatu
List z życzeniami bożonarodzeniowymi od Joyce Kathure z Kenii
Dzień Misia u najmłodszych
Tygryski świętowały Międzynarodowy Dzień Misia.
Po przygotowaniu dekoracji wykonały prace plastyczne z misiem w roli głównej. Przyniesione przez dzieci miśki zachęciły do różnych zabaw misiowych, zwłaszcza zabawy z ogromnym niedźwiadkiem przyniosły dzieciom wiele radości. Bardzo ciekawe zajęcia odbyły się w bibliotece szkolnej wśród pięknej misiowej scenerii.
Dzień upłynął na rozmowach o miśkach oraz zabawach muzycznych.
M. Bilska
15
Zajęcia z fizyki w nowej sali "Laboratorium przyszłości"
W szkolnym "Laboratorium przyszłości" odbyły się zajęcia z fizyki na temat "Połączenia szeregowe i równoległe".
Lekcję prowadził nauczyciel fizyki pan Andrzej Żelaskowski.
62
Projekt historyczno-edukacyjny "Drużyna Inki"
Niezłomna sanitariuszka Armii Krajowej - Danuta Siedzikówna ps. "Inka", niosła pomoc żołnierzom swojego oddziału, ale też rannym wrogom.
16 listopada 2022 roku uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej "Drużyna Inki". Odbyło się sześć godzin lekcyjnych. Każda godzina przeznaczona była dla jednej klasy.
Podczas 45-minutowego spotkania z edukatorem, uczestnicy projektu poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz utrwalili wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, korzystając ze specjalistycznych fantomów.
Czego dowiedzieliśmy dsię o "Ince"?
Do podziemia niepodległościowego wstąpiła w 1943 mając zaledwie piętnaście lat. Dlaczego tak postąpiła? Co nią kierowało?
Danuta Siedzik rodziła się 3 września 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim na Podlasiu. Jej ojciec był leśniczym. Podczas studiów na politechnice w Petersburgu prowadził działalność antycarską, za co trafił na zesłanie. Do wolnej już Polski wrócił dopiero w 1926 r. Wkrótce po powrocie wziął ślub z Eugenią Tymińską. Po roku przyszła na świat ich pierwsza córka Wiesława, rok później Danuta, a w 1931 r. Irena. Cała rodzina mieszkała w leśniczówce Olchówka koło Narewki. Dziewczynki uczyły się w szkole powszechnej w Narewce.
Dzięki rodzicom i dziadkom ważną rolę w domu zawsze odgrywały tradycje patriotyczne.
W czasie wojny tata Danuty został aresztowany przez rosyjskich okupantów i zesłany do kopalni złota na Syberii. Mama rozpoczęła współpracę z Armią Krajową, ale aresztowało ją gestapo. We wrześniu 1943 roku została rozstrzelana w okolicach Białegostoku.
Danuta wraz z siostrą postanowiły służyć Ojczyźnie. Zostały sanitariuszkami Armii Krajowej.
Po wojnie Inka nadal służyła w oddziale tzw. "Żołnierzy Niezłomnych". Została aresztowana przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Była brutalnie przesłuchiwana. Śledczy skłaniali ją do zeznawania przeciwko swojemu dowódcy. Inka odmówiła. Skazano ją na karę śmierci.
Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.
Dariusz Felisiak
42
Dzień Kredki
Witajcie!
Dzień Kredki upłynął nam w miłej atmosferze. Przyszliśmy dzisiaj do szkoły w stroju koloru ulubionej kredki. Przygotowaliśmy dekoracje sali, a następnie spożytkowaliśmy nieustanną energię na zabawach z chustą animacyjną.
Kiedy mogliśmy się skupić, rozpracowywaliśmy kody według, których mieliśmy za zadanie pokolorować kredki. Wszyscy wykonaliśmy świetnie zakodowane zadanie, a w nagrodę obejrzeliśmy bajkę: ”Jak Kazio uczył się kolorować kredkami”, oraz medale.
Pozdrawiamy.
Tygryski
11
Podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta"
Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta".
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Poprzednie edycje akcji
Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Młodzi ludzie ze swoimi nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające: odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.
W 2020 r. w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata.Uczniowie i nauczyciele na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne. W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 zachęcano przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.
W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się prawie 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Uczniowie i nauczyciele odwiedzali lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, poznawali historię swojego regionu, przygotowywali wystawy i gazetki ścienne, uczestniczyli w spotkaniach z popularyzatorami historii.
Podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji "Do hymnu!"
Szkoła do hymnu 2022
W ramach akcji MEiN zachęcającej przedszkola, szkoły, placówki oświatowe i polonijne do wspólnego odśpiewania hymnu w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 uczestnicy spotkania odśpiewali hymn. W tym roku akcja odbywa się już po raz piąty. Do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 152 960 uczniów oraz 396 495 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło się 20 434 szkół z całego kraju.
Udział w akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiły także szkoły polskie za granicą. Otrzymaliśmy 359 zgłoszeń ze szkół polonijnych z całego świata, w tym 231 szkół społecznych, 46 szkół przy placówkach dyplomatycznych i 82 szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!
Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki
Tolerancja
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
W codziennym życiu, każdy z nas ma do czynienia z wieloma bardzo różnymi ludźmi. Są wśród nich często osoby niepełnosprawne, o innym kolorze skóry, wyznaniu, pochodzeniu, statusie ekonomicznym, czy choćby poglądach na dany temat. W naszej szkole codziennie spotykamy się z takimi koleżankami i kolegami, którzy różnią się od nas. Dlatego Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszą postawą wobec innych osób.
Warto zadać sobie samemu pytanie: Na ile jestem tolerancyjny/a? Jak ja rozumiem pojęcie tolerancji? Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie włączyli się czynnie w obchody tego ważnego święta. W środowy poranek uczniowie poszczególnych klas przyszli ubrani w akcenty różnych kolorów. I tak klasy: I– zielonego, II – czerwonego, III – niebieskiego, IV – żółtego, V – czarnego, VI – brązowego, VII – białego, VIII – pomarańczowego. Wychowawcy każdej z klas obejrzeli wraz z uczniami filmy na temat tolerancji, a następnie przeprowadzili w trakcie godzin wychowawczych pogadanki na temat szeroko rozumianej tolerancji. Uczniowie klas IV – VIII wykonali plakaty na temat tolerancji i zawiesili je na drzwiach swoich sal lekcyjnych. Natomiast dzieci z klas młodszych I– III oraz przedszkolaki miały za zadanie wykonanie serduszek, dłoni i kwiatów oraz postaci w różnych kolorach i wypisanie na nich skojarzeń związanych z tolerancją. Swoje prace zawiesili na tablicy w holu głównym.
Mam nadzieję, że pomimo powagi tak ważnego tematu, jakim jest tolerancja, wszyscy uczniowie dobrze się bawili wykonując swoje prace plastyczne. Pamiętajmy o byciu tolerancyjnym nie tylko w dniu 16 listopada.
Organizatorzy
Krystyna Szyszko i Katarzyna Suchocka
Realizujemy program: Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy
Lubimy się zdrowo odżywiać, ponieważ chcemy mieć zdrowe zęby.
Wiemy już jakie zawarte są witaminy w owocach i jaki mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego postanowiliśmy zrobić pyszny i zdrowy sok marchewkowo-jabłkowy. Wraz z panią pielęgniarką zabraliśmy się do pracy. Bardzo spodobała nam się obsługa sokowirówki i z wielkim zapałem obserwowaliśmy płynący z niej sok. Spróbujcie zrobić taki sok w domu.
Polecamy!!!
Brykające Tygryski
16
Tygryski poznają Polskę !
Bardzo lubimy zabawy edukacyjne i chętnie uczymy się nowych rzeczy.
Na zajęciach o tematyce patriotycznej poznaliśmy mapę naszego kraju. Dowiedzieliśmy się, gdzie leżą góry Tatry i skąd wypływa rzeka Wisła, gdzie znajduje się stolica Polski i gdzie występuje morze Bałtyckie. Starannie pisaliśmy szlaczek granicy naszego kraju, oraz wykonaliśmy wydzierankę flagi Polski. Klaskaliśmy sylaby i wyodrębnialiśmy pierwszą i ostatnią głoskę w nazwie naszego kraju. Poznaliśmy również symbole narodowe, oraz „Katechizm polskiego dziecka”.
Pozdrawiamy!
Tygryski
14
Archiwum Aktualności