W lutym tego roku obchodziliśmy 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Kancelaria Sejmu RP w ramach projektu edukacyjnego i obywatelskiego Sejm Dzieci i Młodzieży zaprosiła nas do upamiętnienia żołnierza AK związanego z naszym regionem i zapoznania się z jego ideałami, które przetrwały do dziś.
W związku z tym, że jesteśmy uczennicami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie postanowiłyśmy upamiętnić Zofię i Stefana Stankiewiczów, żołnierzy AK.
Pani Zofia urodziła się 13.12.1924 r. w Łoniowej, następnie w czasie wojny w kwietniu 1941 r. złożyła przysięgę w Związku Walki Zbrojnej, który to został przemianowany na Armię Krajową. Służyła w placówce oddziału „Danuta” w powiecie brzeskim jako łączniczka „Lilka”. Pan Stefan urodził się 13.08.1916 r. w Brzostku. Służył w wojsku już przed wojną jako oficer. Po walkach w 1939 r. o Warszawę udał się pieszo do Tarnowa, gdzie mieszkali rodzice. Po rozpoczęciu poszukiwań przez okupantów polskich oficerów, był zmuszony zmienić nazwisko i w ten sposób walczyć w armii podziemnej o wolność kraju wpierw w ZWZ a później w AK. Zamieszkał w Łoniowej, w domu wujka pani Zofii. Tam się poznali, a później po wojnie założyli rodzinę i zamieszkali w Wolinie. Zapisali się w historii Wolina jako wspaniali ludzie, a dowodem tego jest uhonorowanie pani Zofii tytułem Honorowego Obywatela Gminy Wolin. Pan Stefan zmarł w 2002 r, a pani Zofia w 2013 r.
Po zapoznaniu się z historią życia tego małżeństwa można powiedzieć, że ideały, którymi kierowali się w życiu były takie, jak dewiza Wojska Polskiego: Bóg, Honor i Ojczyzna. Bóg: byli osobami szczególnie oddanymi Panu Bogu, pan Stefan witał bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wolinie w 1952 r., natomiast pani Zofia prowadziła koła różańcowe i angażowała się przy parafii. Przede wszystkim jednak żyli na co dzień życiem sakramentalnym. Honor: w swoim życiu byli odważni i odpowiedzialni wobec rodziny, przyjaciół i znajomych, budując wiele ciepłych relacji, chociażby z Alpha Oumaru Konare, który zamieszkiwał u nich w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a następnie był prezydentem Mali w latach 1992-2002. Ojczyzna: liczną rodzinę (dziewięcioro dzieci własnych i troje przysposobionych) wychowywali w duchu patriotycznym.
Dla nas, młodych ludzi, potrzeba częstego spoglądania na autorytety i naśladowania ich ideałów. Niech w naszym życiu i naszych rówieśników też będą ważne słowa dewizy: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Julia Krużyńska i Weronika Michalak,
kl. VIII, PSP w Wolinie