Program edukacyjny
“Być jak Ignacy”
organizowany przez Fundację PGNiG
im. Ignacego Łukasiewicza.

Uczniowie klasy 3a realizują program edukacyjny “Być jak Ignacy”. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.
Monika Dylik
Żaneta Szymczak Pinkowska
PODSUMOWANIE PRACY W I SEMESTRZE

W czwartek, 6-go lutego w naszej szkole odbył się apel podsumowujący I semestr edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej w roku szkolnym 2019/2020. Uroczystość poprowadzili uczniowie z klasy II a pod kierunkiem Pani Agnieszki Zienkiewicz. Nie był to zwyczajny apel, lecz apel w duchu TELEEKSPRESU, co wszystkim dzieciom i nauczycielom ogromnie się spodobało.
Pani wicedyrektor Joanna Kleszcz podsumowała ciężką pracę naszych uczniów , którą wykonali przez te pół roku pod skrzydłami swoich wychowawczyń.
Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody za udział w wielu konkursach na różnych szczeblach. Tego dnia Pani wicedyrektor podsumowała nie tylko edukację, ale również zachowanie i frekwencję, nagradzając najbardziej pilne i grzeczne dzieci słodkim upominkiem.
Jesteśmy dumni z tak wielu sukcesów naszych wychowanków i w drugim półroczu liczymy na jeszcze więcej zaangażowania w życie naszej szkoły.
Tego dnia pierwszy semestr przeszedł oficjalnie do historii:)
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i Pani Agnieszce Zienkiewicz za przepiękny apel.
Izabela Burza
BAL KARNAWAŁOWY

We wtorek, 4-go lutego, w naszej pięknie udekorowanej przez Panie z edukacji wczesnoszkolnej sali gimnastycznej odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy.
Bal karnawałowy, jest atrakcją niezmiernie lubianą przez dzieci, ale i przez dorosłych, ponieważ zapewnia nam wiele emocji i szczęścia. I tak właśnie było tego dnia w naszej szkole.
Uczniowie klas I-III i oddziałów przedszkolnych licznie przybyli w kolorowych i niezwykle pomysłowych strojach, które oczarowały wszystkich dookoła. Można było spotkać księżniczki, piratów, kotki, superbohaterów, policjantów..... ach długo, by wyliczać:))
Atmosfera całej zabawy była rewelacyjna. Wszystkie dzieci uczestniczyły w tańcach do największych przebojów na czasie. Całą zabawę prowadziły Panie z zaprzyjaźnionej Szkoły Tańca Szczepan. W przerwie uczniowie wraz z nauczycielami udawali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Zabawą była niezwykle udana, a kolejne szaleństwo niestety dopiero za rok...
Dziękujemy za wspólną zabawę!!!
Izabela Burza
Sprawozdanie z projektu polsko-niemieckiego

Dnia 16 i 17 grudnia 2019r. nasi uczniowie z klasy IIIb i I a uczestniczyli w projekcie polsko-niemieckim w Troszynie.
W tych dniach dzieci z okolicznych szkół mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat naszego pięknego miasta Wolina z przewodnikiem, który najpierw opowiedział nam o wolińskiej Kolegiacie a następnie oprowadził nas po wolińskim muzeum połączonym z prezentacją filmu. Po powrocie z wycieczki czekał na uczestników pyszny obiad. Potem dzieci podzielone na grupy uczestniczyły w warsztatach z robotyki, miały przy tym wiele satysfakcji i zabawy. Wyzwanie było niełatwe, ale świetnie sobie z zadaniami poradziły.
Dzieci wróciły do domu zadowolone i bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tym projekcie, gdzie dzieci nie tylko miały możliwość doskonalenia umiejętności z robotyki ale również integracji z innymi szkołami.
Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi z Troszyna, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za bardzo miły pobyt.
Aneta Borowicz
PLAN DALTOŃSKI-SZKOLENIE
Dnia 7 grudnia 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie odbyło się szkolenie w formie wykładowej i warsztatowej, podczas którego nauczyciele poznali zasady pedagogiki planu daltońskiego. Zajęcia prowadzone były przez Agnieszkę Czeglik - doświadczonego trenera, dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
i doradcę metodycznego wychowania przedszkolnego.
Edukacja daltońska- kilka słów o alternatywie
w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej
Koncepcję planu daltońskiego, stworzyła przed ponad 90 laty Helen Parhurst, która jako początkująca nauczycielka zmuszona była pracować z czterdzieściorgiem dzieci należących do 8 oddziałów. W takiej sytuacji potrzebne były nowe rozwiązania. Wówczas przyszło jej na myśl, że najlepszym rozwiązaniem będzie danie każdemu z uczniów jakiegoś zajęcia, nad którym by pracował aż do chwili, gdy będzie mogła osobiście skontrolować jego pracę. Aby się ten plan mógł udać, musiała nakazać starszym dzieciom, żeby pomagały młodszym. Wszyscy starsi odpowiedzieli jednomyślnie na to wyzwanie. Z ich pomocą przerobiła magazyn szkolny na klasę, w której każdy kąt przeznaczony został na inny przedmiot (por. Sakowicz, 2011).
Parkhurst chciała, aby nauczanie masowe w klasie zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, zastosować indywidualne sprawdzanie wyników pracy u każdego ucznia przez nauczyciela. Jej koncepcja była rezultatem rzeczywistości pedagogicznej, z jaką musiała się zmierzyć jako początkująca nauczycielka. Znacząca okazała się również bliska współpraca z Marią Montessorii. Nazwa pochodzi od miasta Dalton, w którym w jednej ze szkół, Parkhurst rozpoczęła wprowadzanie swojego planu laboratoryjnego.
Obecnie plan daltoński staje się coraz bardziej rozpowszechniony, a jego europejską kolebką jest Holandia, gdzie rozwija się on najprężniej. Dzisiejsza koncepcja wzbogacana jest o różne idee oraz rozwiązania wynikające z refleksji praktyków nad edukacją daltońską.
Zgodnie z założeniami H. Parkurst edukacja opiera się na trzech zasadach: uczenie się odpowiedzialności, samodzielności i współpracy.
Uczenie się odpowiedzialności polega na przekazywaniu dzieciom (uczniom) odpowiedzialności za procesy edukacyjne oraz za wyniki tych procesów. Dla wielu nauczycieli może okazać się to bardzo trudne do wdrożenia, bowiem trzeba przekazać ster dziecku, aby mogło samo kierować swoim procesem edukacyjnym. Dzieci, które tworzą własny model uczenia się, są lepiej do niego zmotywowane (autonomiczne uczenie się), bardziej twórcze i kreatywne. Lepiej radzą sobie w późniejszym życiu. W koncepcji daltońskiej nauczyciel daje dzieciom poczucie odpowiedzialności i pociąga je do niej. Dzięki temu dzieci mogą dokonywać głębszego zastanowienia się nad swoim procesem uczenia się. Odpowiedzialności dzieci uczą się poprzez wykonywanie powierzonych im obowiązków (dyżurów), zadań tygodniowych oraz odpowiedzialne korzystanie z wszelkich pomocy, zabawek i innych przedmiotów udostępnionych przez nauczyciela.
Uczenie się samodzielności oznacza poszukiwanie rozwiązań, rozwiązywanie problemów czy wykonywanie zadań samodzielnie przez dzieci. Zmusza je do aktywności własnej i znacząco motywuje. Ponadto samodzielna praca odbywa się na indywidualnym poziomie każdego dziecka, a nauczyciel ma przez to możliwość udzielenia pomocy tym dzieciom, które rzeczywiści potrzebują wsparcia. Uczenie samodzielności dzieci nie jest wcale takie proste. Dzieci, uczące się w sposób tradycyjny, oczekują od nauczyciela gotowych rozwiązań, bez własnego wysiłku. W polskim modelu edukacji samodzielnym można być wtedy, gdy dokładnie wykonuje się polecenia nauczyciela, natomiast w modelu daltońskim: jeśli masz się czegoś nauczyć, musisz to zrobić sam.
Uczeniu się samodzielności sprzyja postawa nauczyciela, który nie wyręcza dzieci
w czynnościach samoobsługowych, zadaniowych czy porządkowych oraz stosuje sygnalizator przeniesionej uwagi. Samodzielna praca, indywidualne zmaganie się z zadaniem odbywa się podczas czerwonego światła na sygnalizatorze. Oznacza to, że nauczyciel nie jest dostępny dla dzieci w obecnej chwili, za biurkiem posadzony jest zastępca nauczyciela- maskotka, która nie odpowiada na żadne pytanie dziecka, co zmusza je do samodzielności. Dziecko na podstawie wskazówek nauczyciela stara się rozwiązać problem, szuka też różnych rozwiązań, nie traktuje nauczyciela jak skarbnicy gotowych rozwiązań, lecz jak partnera służącego wsparciem w każdej sytuacji z wyjątkiem czasu przeznaczonego na indywidualną pracę przy czerwonym świetle. Żółte światło- oznacza konsultacje z kolegami z grupy. Zielone światło zostaje włączone, aby nauczyciel mógł służyć dzieciom wsparciem i pomocą w rozwiązaniu problemu, którego nie potrafiły dotąd rozwiązać, a wykorzystały wszystkie inne możliwości.
Uczenie się współpracy jest jedną z trzech najważniejszych zasad daltońskich. Współpraca polega na wspólnym rozwiązywaniu zadań przez parę dzieci lub kilkuosobowy zespół, podczas którego dzieci wzajemnie udzielają sobie pomocy, wyjaśniają niezrozumiałe rzeczy. Ważne jest, aby dzieci współpracując, nie przeszkadzały sobie wzajemnie a wspierały się podczas realizacji zadania. Uczenie się współpracy musi być wprowadzane stopniowo,
a podstawą wszelkiej współpracy jest komunikacja. Edukacja przedszkolna jest dobrym gruntem do zdobywania podstawowych umiejętności komunikacyjnych (słuchanie siebie nawzajem, trzymanie sie zespołu, ciche mówienie, dzielenie się ze sobą wiedzą, życzliwe reagowanie na siebie, zadawanie sobie pytań). Uczenie się współpracy każdego dziecka
z każdym jest bardzo istotnym elementem w edukacji. Odbywa się to poprzez współpracę
w parach. Współpraca może też mieć charakter zespołowy. Praca w kilkuosobowych zespołach sprzyja również współodpowiedzialności za wykonywane zadanie.
Wykład przygotowany przez panią Agnieszkę Czeglik był bardzo inspirujący, refleksyjny, ponieważ poruszał kilka płaszczyzn istotnych w edukacji młodego człowieka - od współpracy z rodzicami, z gronem pedagogicznym, metodykę, po wdrożenie planu daltońskiego. Holistyczne podejście do tematu sprawiło, że zagadnienia poruszane podczas szkolenia stały się prostsze do zrealizowania.
Anna Chłopek
PRZEGLĄD PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ

Dnia 27 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki Żeglarskiej. Dzieci zaprezentowały po jednej wybranej piosence o tematyce marynistycznej, natomiast 7 grudnia zaprezentują się w naszej Marinie Wolin. W kategorii klas I-III wystąpili: Błażej Ozych, Maja Czaja,Zuzia Wierzbicka,Patrycja Cieślik, Laura Domowicz i Luiza Jasińska. W naszej wolińskie Marinie naszą szkołę reprezentować będzie Maja Czaja z piosenką „Sztorm” natomiast pozostałe dzieci w tej kategorii wiekowej, jako zespół wykonają utwór pt. „Hej żeglujże żeglarzu”.
Aneta Borowicz
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak właśnie było też w naszej szkole . Dnia 26.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Rozpoczęła ją Pani Danusia Zwierzyńska, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Uświetniły ją przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Samorząd Uczniowski zorganizował wiele ciekawych zabaw i konkursów.
Wspaniałą atrakcją podczas zabawy była loteria fantowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Dochód z loterii został przekazany dla dziewczynki z Kenii - Joyce Kathure, którą Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie adoptowała w styczniu 2017 r. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Edukacja wczesnoszkolna
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada 2019 obchodziliśmy w edukacji wczesnoszkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość odbyła się w szkolnej bibliotece. Adresatami byli uczniowie grup przedszkolnych i klas I-III. Honorowymi gośćmi w tym dniu były oczywiście misie, pluszaki, maskotki, które przywędrowały wraz z dziećmi do biblioteki szkolnej.
Na początku została przedstawiona krótka historia pluszowego misia. Wspólnie obejrzeliśmy na ekranie tablicy najsłynniejsze misie, jakie znamy z bajek książkowych i filmowych m. in. ,,Miś Uszatek” , ,,Miś Paddigton”, ,,Miś Colargol”, „Gumisie”, „Troskliwe Misie”, „Jaś Fasola i Miś”, „Kubuś Puchatek”, „Mój Brat Niedźwiedź”, „Miś Baloo”. Następnie przy dziecięcych piosenkach wraz z misiami odbyliśmy taniec na gazecie. Po tanecznych harcach przystąpiliśmy do prac plastyczno-technicznych. W zależności od grup wykonaliśmy misiowe maski, misie z talerzyków papierowych, plakaty. Efekty pracy uwieczniliśmy licznymi zdjęciami. W tym roku niezwykłym powodzeniem wśród dzieci cieszyła się fotobudka z postacią misia ;-)
Wszystkie zajęcia przebiegły w bardzo sympatycznej , ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. My dorośli także powróciliśmy pamięcią do swojego dzieciństwa. Z niecierpliwością czekamy na następny rok, by świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Monika Dylik
„MAGICZNE DRZEWO ” I NASZE ULUBIONE KSIĄŻKI.

Klasa 3a z PSP w Wolinie przystąpiła z dużym zaangażowaniem do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Każdy Uczeń miał za zadanie przynieść do szkoły swoją ukochaną książkę. Na wspólnym czytaniu każde Dziecko zaprezentowało i zareklamowało, a także odczytało fragment swojej książki. W ten sposób Uczniowie chcieli zachęcić swoich kolegów i koleżankido przeczytania ich ulubionych książek. Po prezentacji, każde Dziecko otrzymało listek, na którym została umieszczona książka danego ucznia. Każde Dziecko, indywidualnie przypięło swoją książkę na listku do Magicznego Drzewa. W ten sposób powstało "Magiczne Drzewo z ulubionymi książkami klasy 3a". Uczniowie, wspólnie wykonali Magiczne Drzewo oraz zwierzątka, które towarzyszyły nam podczas tej akcji. Prace Dzieci zostały wykonane z kartonów i z elementów nadających się do recyklingu. Dzieci czytały codziennie teksty zaproponowane przez n-la.
Potwierdzeniem spędzenia czasu dziecka z książką w domu był dzienniczek pt. „Czytaj codziennie” z podpisem Rodzica.
Monika Dylik
Żaneta Szymczak - Pinkowska
SPOTKANIE Z DOROTĄ SCHRAMMEK

Dnia 12.11. 2019r. Dzieci z klas 0-III były na spotkaniu z Panią Dorotą Schrammek, która jest pisarką oraz bajkopisarką mieszkającą w nadmorskim Pobierowie. Pani Dorota na początku, opowiedziała dzieciom o sobie, swojej rodzinie i pracy, z której czerpie ogromną przyjemność.
Podczas spotkania autorka przeczytała fragment swojej książki, czym zafascynowana dzieci, które później chętnie rozmawiały z nią na temat jej treści.
Bardzo się cieszymy, że Pani Dorota zainspirowała naszych wychowanków do częstszego sięgania po lektury:)
Izabela Burza
KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Dnia 8 listopada 2019r. z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej. Głównym celem spotkania było rozbudzanie w sercach młodego pokolenia miłości do ojczystej ziemi. Koncert był szczególnym hołdem złożonym wszystkim, którzy walczyli o utrzymanie naszej tożsamości narodowej, o wolną Polskę, którym patriotyzm i miłość do ojczyzny jest bliski sercu, jest dobrem najwyższym. Była to również doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością.
W Patriotycznym Śpiewaniu wzięli udział uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, a także uczniowie wychowania przedszkolnego. Podczas koncertu uczniowie wszystkich klas zaśpiewali następujące utwory: „Modlitwa o wolność”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Polsko, śpiewam dla Ciebie”, „Od morza, aż do Tatr”, „Myślimy o Polsce”, „My Polacy”, „Przybyli Ułani”, „Mówią o Tobie dobrze”, „Dnia 1 września”, „Rota”. Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim wykonawcom. Młodzi wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Koncert był wyrazem artystycznej wrażliwości uczniów, ich umiejętności muzycznych oraz dobrą lekcją patriotyzmu.
Żaneta Szymczak-Pinkowska
PRZYRODA
W OBIEKTYWIE TRZECIOKLASISTÓW…

Dnia 24 października 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs w ramach projektu: „Bliżej Przyrody”. Klasy trzecie miały za zadanie sfotografować zaobserwowane owady na roślinach,
które wcześniej wspólnie z rodzicami zasadzili i pielęgnowali przez wakacje. Część dzieci podjęła się tego zadani. Otrzymaliśmy wiele pięknych zdjęć, które można było podziwiać na wystawie w naszym szkolnym holu . Zadaniem klas drugich i trzecich było zagłosowanie
na najładniejsze ich zdaniem zdjęcie.
Po przeliczeniu głosów wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Patrycja Kranz- III b
II miejsce – Nikodem Stolz-IIIb
III miejsce – Krzysztof Jarząbek -III a
Wyróżnienia za swoje zdjęcia otrzymali również:
Maciej Banak- IIIb, oraz Krzysztof Jarząbek - III a
Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kalendarze ze zdjęciami, które zostały wybrane.
Aneta Borowicz, Żaneta Szymczak-Pinkowska
„SZKOŁA PAMIĘTA”

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej włączyli się w akcję, która została ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Dnia 25 października 2019 r. Uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na cmentarz i odwiedzili groby, tablicę upamiętniającą mieszkańców Wolina, a także zapali znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Posprzątali bezimienne i opuszczone groby, zorganizowali zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te mogiły. Najmłodsi uczniowie swoją postawą udowodnili, że pamiętająo Bohaterach, którzy oddali życie za wolną Polskę, aby każdy z nas mógł cieszyć się wolnością.
Żaneta Szymczak-Pinkowska
WARSZTATY Z PROGRAMOWANIA W GRODNIE

Dnia 12 października 2019 w Grodnie koło Międzyzdrojów odbyły się warsztaty z programowania prowadzone z wykorzystaniem najnowszej generacji pomocy dydaktycznych. Z naszej szkoły udział w zajęciach wzięły klasy trzecie: III a i III b , oraz klasa V d.
Pierwszy blok zajęć obejmował zadanie z wykorzystaniem klocków LEGO Education, w zależności od wieku dziecka: Lego WeDo, WeDo 2.0, Mindstorms EV3 oraz komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwiały zaprogramowanie i ożywienie zbudowanych robotów.
Uczestnicy zaprojektowali roboty, a następnie po ich zbudowaniu zaprogramowali je. Dzieci programując miały możliwość poszerzenia wiedzy informatycznej, rozwijając przy tym także wyobraźnię oraz zdolności związane z praktycznym zastosowaniem nauk ścisłych.
Drugi blok warsztatów polegał nasterowanie i programowaniu mobilnych robotów edukacyjnych: takich jak: Photony, Mindy oraz drony na specjalnie oprogramowanych tabletach. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i ciekawe, polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów. Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć, z efektów swojej pracy. Na pewno było to dla nich ciekawe doświadczenie, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z robotyki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznym rosołem i naleśnikami. Bardzo dziękujemy prowadzącym warsztaty i organizatorom za możliwość uczestniczenia w tego typu projekcie i czekamy na więcej.
Aneta Borowicz, Żaneta Szymczak-Pinkowska, Marta Tylkowska
PASOWANIE NA UCZNIA

4 października w PSP w Wolinie odbyła się uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA. Na ten dzień, kiedy uczniowie klas pierwszych staną się pełnoprawnymi uczniami czekano niecierpliwie. Poprzedzały go liczne przygotowania- uczniowie musieli najpierw poznać swoją szkołę, kolegów, swoje prawa , ale też i obowiązki. Droga do stania się „prawdziwym pierwszoklasistą” nie była taka prosta. Dzieci musiały wykazać się zdobytymi wiadomościami oraz umiejętnościami. Bardzo przeżywały swój pierwszy, powagą naznaczony egzamin. Pierwszoklasiści doskonale radzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Pełnią szczęścia i radości przepełnione były oczy dzieci widząc najmilsze dziecięcemu sercu osoby- rodziców, babcie i dziadków. Zanim nastąpił moment pasowania, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę. Największym przeżyciem dla dzieci był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Urszula Wołowicz dotykając ramienia ucznia symboliczną kredką, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami- „Pasuję Cię na Ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie”. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkości. W tym niezwykłym dniu było wiele życzeń dla naszych pierwszoklasistów. Pani dyrektor życzyła im wielu sukcesów w nauce, a rodzicom wiele cierpliwości w wychowywaniu swoich pociech. Po niezwykle wzruszającej uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcia i uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami rozeszli się do sali na słodki poczęstunek. Przeżyciom i opowiadaniom nie było końca.
A. Chłopek, J. Kalinowska, J. Kleszcz
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
„Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
ogólnopolski projekt edukacyjny
wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I - III
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie wraz z wychowawcami włączyli się w realizację innowacji pedagogicznej pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”, która realizowana jest od 2 września 2019r. do 31 maja 2020r.
„W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, w roku szkolnym 2019/2020 wprowadzamy do swoich klas projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Celem innowacji jest miedzy innymi:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu".
Projekt składać się będzie z trzech modułów. W każdym z modułów zespół klasowy wybierze jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania. Lektury będą czytane przez nauczyciela, a także samodzielnie przez uczniów, lub przez zaproszonych gości.
Życzymy cudownej zabawy i niezapomnianych spotkań z książką.
Żaneta Szymczak-Pinkowska