Zdjęcia z pożegnania absolwentów 2025
Wydarzenia
Pożegnanie absolwentów PSP w Wolinie 2025
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 klasy 4-7
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 klasy 4-7 została dodana do albumu fotograficznego
29
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 - klasy 1-3
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 - klasy 1-3 została dodana do albumu fotograficznego
70
Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza Wolina
Piątkowe zmagania ortograficzne
13 czerwca 2025 r. w szkole w Kołczewie odbyła się XXIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Burmistrza Wolina.
Uczniowie musieli zmierzyć się z niemałymi wyzwaniami ortograficznymi.
W klasach 4-6 trafiły się takie wyrazy jak:
- w okamgnieniu,
- hipernowoczesny,
- rozhisteryzowany,
- hipochondryczny.
Młodzież z klas 7-8 natomiast spotkała się z takimi słowami jak:
- ćwierćarystokrata,
- esy-floresy,
- pół-Turek,
- ultra-Anglik,
- ponaddwudziestopięcioipółminutowy.
Choć to tylko część trudności w tym dyktandzie!
Naszą szkołę reprezentowali:
z klas 4-6:
Gabriela Mironik 4c
Tomasz Gronek 6a
Julia Klęk 6b
z klas 7-8:
Tymon Kleszczyński 7a
Alyssa Miszewska 7a
Pola Tomków 7c
Łatwo nie było, choć dwóm z naszych uczestników udało się dostać do pierwszej trójki :)
W kategorii klas 4-6:
II miejsce zdobył Tomasz Gronek,
III miejsce zdobyła Julia Klęk.
Może klasom 7-8 w tym roku nie udało się wskoczyć na podium ze względu na nieszczęśliwą datę... W końcu konkurs odbył się trzynastego w piątek! ;)
Pomimo wszystko, serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz uczniom, do których szczęście w tym roku się nie uśmiechnęło.
Pola Tomków
kl. 7c
Szkolna wycieczka do Pragi i Drezna oraz "Trzymaj formę" w Karkonoszach
W dniach 19 – 23 maja 2025 roku klasy 7c, 8a oraz 8b były na wspólnym szkolnym wyjeździe edukacyjnym. To było pięć intensywnych dni, obfitujących w zwiedzanie, wspólne obiady, śniadania, górską wędrówkę, podziwianie krajobrazów. Uczniowie odwiedzili ciekawe miejsca, zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Republice Czeskiej i w Niemczech.
Aktywny dzień górskiej wędrówki po Karkonoszach był poświęcony realizacji programu profilaktycznego „Trzymaj Formę!” Dzieci podnosiły swoją sprawność fizyczną w górach, odbywając kilunastokilometrowy spacer jednym z głównych szlaków czeskich Karkonoszy.
Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, który chce zwrócić uwagę na sprawy dotyczące diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.Nocowaliśmy w Młodzieżowym Schronisku Turystycznym w Staniszowie, które serdecznie polecamy innym grupom.
Pierwszego dnia dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje Stadnina Ogierów Książ pod Wałbrzychem. Można było obejrzeć z bliska najlepsze okazy stadniny, przyjrzeć się pracy opiekunów koni, ale też pogłaskać źrebięta, które w tym roku przyszły na świat.
W pobliskim Zamku Książ usłyszeliśmy historię rodu Hichberg, ciekawostki z życia księżnej Daisy, zwiedziliśmy piękne komnaty reprezentacyjne i prywatne.
Po wizycie na zamku, mieliśmy bliski kontakt z egzotyczną przyrodą – m.in. z lemurami, które żyją w Palmiarni Książ. Na dworze chłód, a w środku tropikalna roślinność: palmy, agawy, drzewa grejpfruta, mandarynek, kolorowe kwiaty. Można było też zobaczyć z bliska papugi i pawie. W sadzawce pływały żółwie.
Drugi dzień wycieczki to wyjazd do Czech, a konkretnie do Pecu Pod Śnieżką, z którego kolejką gondolową wjechaliśmy na sam szczyt Śnieżki. Pogoda dopisała – było dość ciepło, jak na tę porę roku, nie wiał wiatr, ale było sporo śniegu. Śnieg w drugiej połowie maja to dla nas spora atrakcja. Miejscowych potraw próbowaliśmy na obiedzie w czeskim schronisku.
Dzień trzeci to wyjazd do Pragi. Przepiękna stolica Czech roztoczyła przed nami swoje największe atrakcje: Zamek na Hradczanach, Most Karola, Katedrę św. Wita, Rynek Starego Miasta, zegar Orloj. Również tutaj mogliśmy spróbować czeskich potraw, wybierając jedną z kilkunastu dostęnych w menu baru Havelska Koruna.
Kolejny dzień edukacyjnej wycieczki to zwiedzanie Drezna. Widzieliśmy bogate zbiory muzeum w Residenzschloß – zamku książąt saskich. Spacerowaliśmy uliczkami starego miasta, weszliśmy na wieżę, by zobaczyć to wszystko z innej perspektywy, w końcu wysłuchaliśmy historii barokowego pałacu Zwinger, zbudowanego przez polskiego króla i jednocześnie księcia Saksonii – Augusta II.
Ostatni dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie podziemi kopalni uranu w Kowarach i odpoczynek pod figurą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.
Dariusz Felisiak
Nowa galeria Szkolna wycieczka do Pragi i Drezna oraz "Trzymaj formę" w Karkonoszach została dodana do albumu fotograficznego
102
Dzień Dziecka 2025
30 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie dzieci uczestniczyły w przeróżnych grach, zabawach, brały udział w atrakcjach, a to wszystko z okazji Dnia Dziecka.
Były zjeżdżalnie, kiermasze, loterie, rozgrywki sportowe, teatrzyk, zajęcia plastyczne, pokazy ciężkiego sprzętu rolniczego, wozu strażackiego, robienie tatuaży (zmywalnych), malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, doświadczenia fizyczne.
Nowa galeria Dzień Dziecka 2025 została dodana do albumu fotograficznego
68
Ogólnoszkolne Dyktando
W dniu 3 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyła się IX edycja Ogólnoszkolnego Dyktanda w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Uczniowie w obu grupach musieli się zmierzyć z takimi słowami jak:
Klasy 4-6:
- przeróżne,
- harcujące,
- dowództwo,
- piegża,
- w krzaku głogu,
- źródełko,
- niestety,
- chrząszcze,
- tchórz,
- wśród.
Klasy 7-8:
- ponaddwudziestoletni,
- Joachim,
- horda,
- rozhisteryzowane,
- ośmioosobowy,
- śmiechy-chichy,
- ohydztwo,
- chyżo,
- honda,
- bohomazy.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
z klas 4-6:
I m. Julia Klęk 6b
II m. Gabriela Mironik 4c
III m. Tomasz Gronek 6a
IV m. Alicja Woszczyk 6b
V m. Gaja Socha 5c
Z klas 7-8:
I m. Tymon Kleszczyński 7a
II m. Pola Tomków 7c
III m. Alyssa Miszewska 7a
IV m. Estera Wieszołek 8a
V m. Wiktoria Pietryniak 7b
Gratulujemy wyróżnionym osobom a także pozostałym uczestnikom.
Zuzanna Kartocha
klasa 6c
Egzamin ósmoklasisty – wielki finał szkolnej przygody!
Od 13 do 15 maja w naszej szkole emocje sięgały zenitu – uczniowie klas ósmych przystąpili do jednego z najważniejszych momentów w swojej dotychczasowej edukacji: egzaminu ósmoklasisty.
Trzy dni, trzy wyzwania
Pierwszego dnia – język polski. Tematy rozprawki czy opowiadania, lektury, analiza tekstów – wszystko, co uczniowie ćwiczyli miesiącami, teraz musieli pokazać „na czysto”.
Drugiego dnia – matematyka. Królowa nauk potrafi być wymagająca, ale nasi uczniowie zmierzyli się z nią dzielnie, uzbrojeni w wiedzę, logikę i... sporą ilość zapasowych długopisów i linijek.
Trzeciego dnia – język obcy nowożytny: angielski lub niemiecki. Tu przydały się nie tylko podręczniki, ale i odbyto wiele rozmów w języku obcym..
Droga do egzaminu – nie była łatwa
Za każdym arkuszem stoi długa historia. Miesiące przygotowań, setki rozwiązanych testów, niekończące się powtórki i praca nad zadaniami. Uczniowie dali z siebie wszystko – widać było determinację, zmęczenie, ale i dumę z tego, jak daleko zaszli.
Nie można też zapomnieć o nauczycielach – ich ogromne zaangażowanie, indywidualne podejście, motywowanie i codzienna pomoc były bezcenne. To dzięki wspólnej pracy ten egzamin miał solidne fundamenty.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty to przepustka do wymarzonej szkoły średniej. To one w dużej mierze zdecydują, czy uczniowie dostaną się tam, gdzie chcą kontynuować naukę. Dlatego każdy punkt jest na wagę złota!
Teraz pozostaje czekać na wyniki i... odpoczywać! Uczniowie zasłużyli na chwilę wytchnienia po miesiącach intensywnej pracy.
Agnieszka Rybacka
Nowa galeria Egzamin ósmoklasisty 2025 została dodana do albumu fotograficznego
73
Delfinek Patriota
Delfinki zgłębiały temat patriotyczny jakim jest Polska. Utrwalały symbole narodowe, nazwy miast, rzek, gór, morza.
Doskonaliły umiejętność poprawnego chwytu narzędzia piśmiennego rysując kontur naszego kraju. Wykonały również tematyczne prace plastyczne, którymi ozdobiły swoją klasę i korytarz szkolny.
M. Bilska.
Nowa galeria Delfinek Patriota została dodana do albumu fotograficznego
18
Niebieskie Igrzyska
Dnia 25.04. „Delfinki” z grupy 0b odwiedziły Przedszkole Miejskie „Kraina Uśmiechu” w Wolinie. Dzieci świętowały finał obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Przygotowane stacje zadaniowe dostarczyły dużo emocji, a otrzymane medale wiele radości. Atmosferze igrzysk towarzyszył obfity poczęstunek, oraz śliczna, wiosenna pogoda. Zadowolone maluchy w prezencie otrzymały pamiątkowe nagrody rzeczowe. Dziękujemy Dyrektor Przedszkola Miejskiego Pani Iwonie Perlińskiej za zaproszenie i wspaniałą zabawę.
Magdalena Bilska.
Nowa galeria Niebieskie Igrzyska została dodana do albumu fotograficznego
25
Święto Narodowe Trzeciego Maja 2025
Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W dniu 30 kwietnia 2025 r. w auli Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie odbył się uroczysty apel upamiętniający 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Program artystyczny przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: pani Agnieszki Romaniuk i pana Dariusza Felisiaka. Montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali, stanowił ciekawe połączenie faktów historycznych z nowoczesną formą przekazu. Wydarzenia z 1791 roku zostały ukazane w kontekście współczesnym, co pozwoliło młodszym uczestnikom lepiej zrozumieć ich znaczenie i aktualność.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała pani Iwona Wojda, która z wielkim wyczuciem dobrała utwory patriotyczne oraz poprowadziła szkolny chór. Nastrojowe pieśni w wykonaniu uczniów wprowadziły wszystkich zebranych w podniosły, refleksyjny nastrój.
Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną. Dyrekcja szkoły, zabierając głos, podkreśliła wagę pielęgnowania pamięci o wydarzeniach, które budowały naszą narodową tożsamość. Zwrócono także uwagę na rolę szkoły w kształtowaniu postaw obywatelskich oraz odpowiedzialności za wspólne dobro.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczniów i nauczycieli za zaangażowanie, pomysłowość i profesjonalizm, dzięki którym tegoroczny apel pozostanie na długo w naszej pamięci.
Agnieszka Rybacka
Nowa galeria Święto Narodowe Trzeciego Maja 2025 została dodana do albumu fotograficznego
63
Występy uczniów podczas gminnych eko-potyczek zerówiaków
Gminne Eko-potyczki Zerówiaków
Kolejny rok Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolinie zaprasza przedszkolaki z naszej gminy na uroczystość Eko-potyczki z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Nasza moc, Nasza Planeta”.
Gospodarze szkoły: dzieci z grupy 0b przedstawiły miniaturę taneczną pt. „Ochroń Ziemię”, oraz odbyła się również prezentacja wiersza Mikołaja Jaskuły z grupy 0a. Wiele radości dostarczyły dzieciom emocje związane z konkurencjami ekologicznymi, po których wszyscy zaśpiewali piosenkę, a następnie został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczno-Techniczny „Eko-pojazd”.
Wyniki konkursu:
Wyróżnienia zdobyli:
1. Franciszek Rosiak PSP Wolin
2. Barbara Jóźwiak PSP Kołczewo
3. Igor Pawlewicz PSP Kołczewo
4. Fabian Świątkiewicz PSP Wolin
5. Michał Urbańczyk PSP Kołczewo
6. Nikodem Skowroński PSP Kołczewo
3 miejsce Szczepan Wanatowski PSP Dargobądz
2 miejsce Adrianna Ożyńska PSP Wolin
1 miejsce Mieszko Paciulan PSP Kołczewo
Pozostali uczestnicy konkursu:
1. Helena Tuchto PSP Kołczewo
2.Nikodem Przybyłek PSP Kołczewo
3.Bartosz Borys PSP Kołczewo
4.Antoni Siwek PSP Dargobądz
5. Krzysztof Woźniak Dargobądz
6.Dominik Walczak PSP Troszyn
7. Alan Ligęza Przedszkole Miejskie Kraina Uśmiechu
8. Lea Ligęza Przedszkole Miejskie Kraina Uśmiechu
9.Stanisław Gieroń Przedszkole Miejskie Kraina Uśmiechu
10. Magdalena Gieroń Przedszkole Miejskie Kraina Uśmiechu
11. Aleksandra Rybakowska Przedszkole Miejskie Kraina Uśmiechu
12. Michalina Horshchyńska PSP Wolin
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe, oraz słodki upominek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Wolina Pani Ewy Grzybowskiej i odbyło się przy współudziale Wolińskiego Parku Narodowego.
Nasza uroczystość nie mogłaby odbyć się gdyby nie wsparcie sponsorów. Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi Krzakowi Prezesowi Koła Łowieckiego Tumak w Dargobądzu, Pani Iwonie Ekiert Prezes Banku Spółdzielczego w Wolinie, Przewodniczącemu Rady Rodziców Panu Damianowi Kubisiakowi, Firmie Spektrum - Panu Damianowi Szcześniakowi i Panu Piotrowi Michalakowi, Pani Katarzynie Szczeblewskiej Salon Kosmetyczny Pasja, Panu Piotrowi Sowińskiemu Kebab Baykus i Pani Katarzynie Muranko.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy na kolejną V edycję naszego wydarzenia w przyszłym roku szkolnym.
Magdalena Bilska.
Nowa galeria Gminne Eko-potyczki Zerówiaków została dodana do albumu fotograficznego
36
Przedstawienie wielkanocne 2025
Przedstawienie wielkanocne zostało przygotowane przez panią Iwonę Wojdę.
Nowa galeria Przedstawienie wielkanocne 2025 została dodana do albumu fotograficznego
15
Klasa 5c na promie pasażerskim "Polonia"
11 kwietnia klasa 5c była na wycieczce w Świnoujściu. Największą atrakcją wycieczki było zwiedzanie promu pasażerskiego "Polonia", który od 1995 roku kursuje na trasie Świnoujście - Ystad.
Uczniowie dowiedzieli się, że "Polonia" to jeden z najwygodniejszych promów na Bałtyku. Na jego pokładzie mieści się 212 kabin, w tym klasy De Luxe. W sumie może w nich nocować 618 osób.
Po promie oprowadzał naszych uczniów jeden z pracowników "Polonii".
Dariusz Felisiak
Nowa galeria Klasa 5c na promie pasażerskim "Polonia" została dodana do albumu fotograficznego
Wycieczka do Świnoujścia na spektakl Teatru Wrocławskiego In-Art. pt. ”Feliks mądra mrówka”
Zaplanowana wycieczka na spektakl teatralny do Świnoujścia odbyła się przy pięknej pogodzie. Delfinki miały okazję obejrzeć przedstawienie o Feliksie mądrej mrówce, która daje dobre rady niegrzecznemu chłopcu.
To historia małej mrówki, która wykazuje wyjątkową inteligencję i pomysłowość. Feliks, choć mały, udowadnia, że każdy, niezależnie od swojej wielkości, może zrobić coś wielkiego. Aktorzy świetnie odegrali swoje role , a piękne stroje, scenografia oraz efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z dużym zainteresowaniem. Była to wspaniała lekcja dla młodych widzów o empatii, szacunku i odpowiedzialności. Udział dzieci w spektaklu był także świetną okazją do zaprezentowania zasad kulturalnego zachowania się w teatrze. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła Delfinkom wiele pozytywnych wrażeń.
M. Bilska M. Dylik.
Nowa galeria Wycieczka do Świnoujścia na spektakl Teatru Wrocławskiego In-Art. pt. ”Feliks mądra mrówka” została dodana do albumu fotograficznego
12
Pierwszy Dzień Wiosny Delfinków
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, która zwiastuje radość i dobry nastrój. Delfinki ochoczo przygotowywały się do nadejścia tej pory roku pomagając w tworzeniu marzanny. Przystroiły również klasę jej wizerunkiem.
Z gotową kukłą w rytmie hałaśliwych dźwięków Delfinki wraz z dziećmi klas 0-3 wyruszyły w pochodzie ulicami miasta, by symbolicznie w ogniu pożegnać zimę.
M. Bilska M. Dylik.
Nowa galeria Pierwszy Dzień Wiosny Delfinków została dodana do albumu fotograficznego
13
Dzień Kobiet u Delfinków
Dzisiaj w grupie Delfinków chłopcy bardzo starali się, aby uczcić Święto Dziewczynek. Wykonali laurki serca i wraz z upominkiem wręczyli niespodzianki.
Podarowali również dziewczynkom kwiatkowe wianki. Przytulaskom nie było końca. Wspólny słodki poczęstunek i muzyczne zabawy ruchowe sprawiły dzieciom wiele radości. Dzień upłynął w miłej i wesołej atmosferze.
M.Bilska, M. Dylik.
Nowa galeria Dzień Kobiet u Delfinków została dodana do albumu fotograficznego
22
Uczniowie na spektaklu w Teatrze Współczesnym w Szczecinie
Z TEATREM NA ,,TY”
W dniu 24 stycznia 2025 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Współczesnego w Szczecinie na spektakl pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”, który powstał na podstawie powieści L. M. Montgomery.
Była to dla nas niesamowita przygoda, pełna emocji i niezapomnianych wrażeń. Byliśmy podekscytowani tym, że aktorzy wyśmienicie odegrali swoje role.
Magdalena Wrani – Stachowska w roli Ani była żywiołowa i pełna energii, a scenografia i kostiumy przeniosły wszystkich do świata Avonlea.
To był dzień pełen inspiracji, który z pewnością wzbogaci naszą miłość do teatru i literatury. Z pewnością wrócimy jeszcze do Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Tymon Kleszczyński, kl. VIIa
Nowa galeria Uczniowie na spektaklu w Teatrze Współczesnym w Szczecinie została dodana do albumu fotograficznego
Szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3
„Niektórzy lubią poezję …”
Na szczęście w naszej szkole nadal są tacy, którzy naprawdę ją lubią, i nie tylko lubią ją czytać, ale również lubią ją recytować, doskonale się przy tym bawiąc.
W poniedziałek 24 stycznia 2025 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla najmłodszych uczniów naszej placówki. Łącznie zaprezentowało się 18 recytatorów, którzy sięgnęli po utwory Juliana Tuwima, Jan Brzechwy, Doroty Gellner, Natalii Usenko czy Wandy Chotomskiej.
Występom przyglądało się jury w składzie pani dyrektor Joanna Kleszcz, pani Joanna Hinca oraz pani Kamila Felisiak. Występujący musieli zmierzyć się z tremą i ogromnym stresem. Dla niektórych było to już kolejne spotkanie z małą sceną, dla wielu natomiast pierwsze doświadczenie tego typu. Wszyscy poradzili sobie doskonale.
Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić następujących recytatorów:
W kategorii 5- i 6-latków:
I miejsce - Michalina Horhchynska -klasa 0 „b”
II miejsce - Franciszek Rosiak – 0 „b”
III miejsce - Mikołaj Jaskuła – 0 „a”
Wyróżnienia:
Karolina Drzażdżewska – 0 „a”
Daria Kolesnikova – 0 „b”
W kategorii klas I – III
I miejsce – Iga Komisarczyk – I „b”
II miejsce – Emila Kaliciuk – III „b”
III miejsce – Greta Trawniczek – III „b”
Wyróżnienia:
Aleksander Ożyński – II „a”
Mateusz Rudzik III „a”
Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Życzymy powodzenia na kolejnym, gminnym etapie recytatorskich zmagań, które odbędą się 27 stycznia 2025 roku w wolińskim dworku.
Magdalena Bilska i Kamila Felisiak
Nowa galeria Szkolny konkurs recytatorski dla klas 1-3 została dodana do albumu fotograficznego
20
Archiwum Aktualności