• Ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny „Czy w XXI w. może nas czegoś nauczyć św. Wincenty Pallotti?”

          • Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie zorganizowała Ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny „Czy w XXI w. może nas czegoś nauczyć św. Wincenty Pallotti?”.

            Głównym celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o nauce głoszonej przez św. Wincentego Pallottiego, promowanie wartości, które mu przyświecały, a także pobudzenie aktywności twórczej uczniów w zakresie literatury i plastyki, rozwijanie ich kreatywności i wyobraźni. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Lubelski Kurator Oświaty oraz Przełożony Prowincjalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie.

            Tematem prac literackich i plastycznych powinny być słowa św. Wincentego Pallottiego: „Odwagi! Działajmy, działajmy… Czyńmy w miarę sił naszych wszelkie dobro, nieskończenie wiele dobra!”. Pracę plastyczną na konkurs wykonała Karolina Stelmachowicz z klasy VIII a.

             

            nauczyciele humaniści

          • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Matematyka w Obiektywie”

          • Uczeń naszej szkoły Michał Romaniuk z klasy VIII a wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w Obiektywie”.

            Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie i Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Celem konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy osób różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii. Michał sfotografował woliński most, który obrazuje odcinek koła.

             

            Nauczyciele humaniści

             

          • WY:MYŚL KWALIFIKACJĘ

          • „Ponad 70 szkół z całej Polski wzięło udział w konkursie WY:MYŚL KWALIFIKACJĘ z pulą nagród przekraczającą 32 tys. złotych!

            Celem konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do potwierdzania swoich umiejętności, zdobywania nowych kwalifikacji oraz popularyzacja Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Konkurs WY:MYŚL KWALIFIKACJĘ cieszył się sporym zainteresowaniem.

            Wpłynęło aż 156 propozycji kwalifikacji dziecięcych i młodzieżowych z 76 szkół i placówek edukacyjnych. Z tego grona zakwalifikowano 91 propozycji kwalifikacji, spośród których wybrano 16 zwycięskich propozycji” (cyt. https://kwalifikacje.edu.pl/znamy-zwyciezcow-konkursu-na-odznake-kwalifikacji-szkolnej/) . W gronie zwycięzców (8 szkół w kategorii szkół podstawowych) znalazł się zespół z klasy VIII a, który wymyślił kwalifikację KULTURAlny uczeń.

            Gratulujemy kolejnym laureatom konkursu ogólnopolskiego z naszej szkoły!

             

            Nauczyciele humaniści

             

          • „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”

          • Dobiegają końca nasze wspólne działania związane z tegoroczną kampanią „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, organizowaną od 2014 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy oraz działające przy Ośrodku Stowarzyszenie Visus Supremus.

            W tym roku uczestniczyło w niej 296 szkół, przedszkoli i placówek (289 z Polski i 7 z zagranicy). Z nadesłanych sprawozdań wiemy, że ponad 48 tys. osób w październiku realizowało cele akcji podczas lekcji, spotkań, zajęć opiekuńczo-wychowawczych, wyjść, wycieczek, happeningów itp. Wykorzystywano media społecznościowe, nagrywano filmy, życzenia, korzystano z materiałów własnych oraz proponowanych i przygotowanych przez nas, a także innych specjalistów. Zadania realizowano na różne sposoby.

            Nadesłano wiele „Listów do Adama” - symbolicznego ucznia naszej szkoły - które nasi wychowankowie czytali z dużą uwagą. Wszystkie były dla nich bardzo ważne, odnajdywali w nich wsparcie, zrozumienie i życzliwość" (https://www.braille.bydgoszcz.pl/). Nasza szkoła przeprowadziła działania ukazujące niepełnosprawność związaną z brakiem wzroku. W związku z tym otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym. Serdecznie dziękujemy!

             

            Nauczyciele humaniści

             

          • Listy do Dzieciątka Jezus

          • Czas adwentu dla dzieci to czas pisania listów. Przede wszystkim dzieci piszą listy do św. Mikołaja.

            Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć katechezy napisali listy do Dzieciątka Jezus w austriackiej miejscowości Christkindl, dzieląc się w nich radościami, które przeżywają, ale także wyrażając wiele próśb do Chrystusa. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie otrzymamy odpowiedzi:)

             

            Nauczyciele humaniści

          • XI Woliński Orszak Trzech Króli


          • Tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł wraz z orkiestrą ulicami Wolina w chrześcijańskie święto Objawienia Pańskiego.

            W tym roku uroczystość odbywała się pod hasłem "Dzień dziś wesoły".  Orszak zorganizowała parafia pw. św. Mikołaja Biskupa wraz z Publiczną Szkołą Podstawową w Wolinie.

            O godz. 12:00 barwny pochód wyruszył spod kościoła św. Stanisława Bpa, a zakończył się w wolińskiej kolegiacie p.w. św. Mikołaja, gdzie trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku dary. Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. podczas której uczestnicy uroczystości modlili się i śpiewali kolędy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im br. Edmunda Sobisia ze Szczecina. Po Eucharystii odbył się koncert kolęd w wykonaniu orkiestry, a przy wyjściuz kościoła na parafian i gości czekał ciepły poczęstunek: gorący barszczyk i paszteciki.

            Pragniemy złożyć podziękowania wszystkim, którzy, jak co roku, już od jedenastu lat, poświęcili swój czas i włożyli serca w przygotowanie Orszaku: uczniom, rodzicom, parafianom. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Dziekana ks. kan. Leszka Koniecznego, wikariuszy - ks. Marcina Miczkuły oraz Roberta Bałuki, pani dyrektor PSP w Wolinie Joannie Kleszcz, panom, którzy wcielili się w postacie trzech króli, orkiestrze, harcerzom, sołtysom oraz Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu. Słowa wdzięczności kierujemy również w stronę partnerów - pani Burmistrz Ewy Grzybowskiej oraz Gminnemu Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji.

            Ufamy, że będziemy mogli spotkać się tłumnie na ulicach Wolina
            i wspólnie dzielić się radością Objawienia Pańskiego już za rok!

            Chwała Tobie Panie!

             

            Katecheci

             

          • Konkurs "Nieodkryte Zakątki Regionu"

          • Uczniowie naszej szkoły Filip Dziemidowicz i Michał Romaniuk z klasy VIII a wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty pt. "Nieodkryte Zakątki Regionu".

            Na konkurs wpłynęło prawie 500 prac. "Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat regionu zachodniopomorskiego oraz pokazanie rejonu mało znanego dla odwiedzających nasze województwo, czy też nawet dla samych mieszkańców. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieodkryty, ciekawy zakątek naszego regionu. Mógł to być zabytek, pejzaż, wieś, miasto, bądź inne warte zobaczenia miejsce" (cyt. http://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/aktualnosci/rozstrzygniecie-konkursu-pt-nieodkryte-zakatki-regionu/). Nasi uczniowie sfotografowali: Filip - Zalew Szczeciński z wolińskiej plaży, Michał - panoramę Wolina z Wolińskiej Kępy..

             

            Nauczyciele humaniści

             

          • „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”

          • W ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” uczniowie zapoznawali się z niepełnosprawnościami związanymi z brakiem wzroku.

            W związku z kampanią uczniowie pisali Listy do Adama, ucznia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Bydgoszczy. Poszczególne klasy wysłały następujące listy:

            „Witaj Adamie!

            Dziękujemy, że napisałeś. Cieszymy się, że u Ciebie wszystko dobrze i jesteś zdrowy.

            Podziwiamy Twoją wytrwałość. Pewnie nie łatwo jest sobie radzić z brakiem wzroku. Mamy nadzieję, że ludzie zaczną zwracać uwagę na niewidomych. Przecież to, że ktoś jest niepełnosprawny, powinno być normalizowane.

            Odchodząc od tematu, u nas wszystko dobrze, szkoła…, treningi… i tak codziennie. Bardzo cieszy nas  to, że bierzesz udział w dodatkowych zajęciach. Jesteśmy ciekawi, ile czasu zajmuje nauka posługiwania się alfabetem Braille.

            Postaramy się coś zrobić, żeby niewidomi i słabowidzący mieli lepsze życie w naszym mieście.

            Trzymaj się!!!”

            „Witaj Adamie!

            Na początku naszego listu pragniemy powiedzieć, że wspieramy Ciebie i innych niewidomych. Chcemy, aby więcej osób i instytucji zauważyło Was. Wyrażamy nasz podziw dla Ciebie i Twoich Przyjaciół, gdyż funkcjonowanie z problemami wzroku musi być trudne.

            Powinno być dla Was więcej udogodnień. Mam szczerą nadzieję, że to się spełni…

            Życzymy Ci wszystkiego dobrego i bądź szczęśliwy!”

            „Drogi Adamie!

            Bardzo nam miło, że do nas napisałeś. Po przeczytaniu Twojego listu, przyznamy Ci się, że się wzruszyliśmy. Podziwiamy Ciebie, za to wszystko, czego się nauczyłeś. Na pewno na początku było trudno, ale pewnie dzięki Twojej cudownej szkole zdołałeś przejść te wszystkie trudności, które stanęły na Twojej drodze. Przyznamy się, że w tym roku po raz pierwszy obchodzimy Święto Białej Laski. Mieszkamy w Wolinie. W miejscu naszego zamieszkania nie ma zbyt wielu przywilejów dla niewidomych. Chcielibyśmy, aby to się zmieniło.

            Mamy nadzieję, że sobie świetnie radzisz i masz dużo wsparcia ze strony znajomych. Pozdrawiamy Cię bardzo! Zapewniamy Cię, że nigdy nie będziesz sam, bo wokół Ciebie będą osoby, które będą Cię wspierać i Ci pomagać.

            Życzymy Ci zdrowia, radości, pieniędzy, pięknych dzieci i wielu sukcesów!”

            „Cześć Adam!

            Jesteśmy Ci bardzo wdzięczni za ten piękny list. Teraz wiemy, że życie z wadą wzroku jest trudniejsze niż myśleliśmy. Podziwiam to, jak dajesz sobie radę z niepełnosprawnością. Jesteś silnym człowiekiem. Naszym zdaniem temat osób niewidomych powinien być poruszany częściej, by wiele osób zwróciło uwagę na to z jakimi trudnościami zmagają się niewidzący. My również w przyszłości chcielibyśmy kiedyś pomagać osobom niewidomym lub słabowidzącym.

            Jesteśmy pełni podziwu, że dajesz radę i się nie załamałeś, tak jak zrobiłoby wiele osób. Mimo że straciłeś wzrok myślę, że dla Ciebie to nie sprawia tak wiele problemów. Uważamy, że jesteś wzorem do naśladowania. Wielu niewidomych będzie z Ciebie brać przykład.

            Pozdrawiamy Cię serdecznie i życzymy Ci szczęścia i zdrowia.”

            „Hej Adam!

            Jesteś osobą niewidomą. Podziwiamy Cię, że jesteś bardzo silny i doceniamy to jaką jesteś osobą. Fajnie, że masz marzenia. Mamy nadzieję, że uda Ci się je spełnić. Idź dalej do przodu i rób to co kochasz.

            Pozdrawiamy Cię serdecznie!”

             

            Nauczyciele humaniści

          • Wielcy Polscy Ekonomiści też byli nastolatkami…

          • Narodowy Bank Polski w tym roku ogłosił konkurs na pracę literacką dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

            Celem konkursu było pogłębienie zainteresowań młodzieży wiedzą ekonomiczną, sprawdzenie umiejętności praktycznego jej wykorzystania oraz zachęcenie nauczycieli do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych, kształtujących umiejętność funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mieli napisać pracę pt.: Wielcy Polscy Ekonomiści też byli nastolatkami…

            Obejrzyj film na nbp.pl/ekonomisci i wybierz bohatera swojej pracy. Jakie wydarzenia i obserwacje ekonomiczne z czasów młodości mogły skłonić wybranego przez Ciebie ekonomistę do zainteresowania się tą tematyką? A co Ciebie intryguje w tym obszarze? Łącznie nadesłano 364 prace, spośród których 306 prac spełniło wymogi formalne określone w regulaminie konkursu – 103 prace ze szkół podstawowych i 203 ze szkół ponadpodstawowych.

            Z naszej szkoły prace na konkurs przygotował Filip Dziemidowicz z klasy VIII a. Jego zainspirowała postać ks. Antoniego Roszkowskiego.Ks._Antoni_Roszkowski.docx

             

            Nauczyciele humaniści

             

          • Konkurs "Moje kosmiczne wakacje"

          • Ponad 400 prac autorstwa blisko 500 uczennic i uczniów z całej Polski i nie tylko wpłynęło na konkurs POLSA „Moje kosmiczne wakacje".

            Dokładna liczba zgłoszonych dzieł, które przeszły weryfikację formalną, wyniosła 411, a liczba uczestników – 489. W podziale na grupy wiekowe nieco większy odzew (236 prac) odnotowaliśmy w grupie młodszej (klasy I-IV). Starsze dzieci (klasy V-VIII i tegoroczni absolwenci SP) również podjęły wyzwanie (175 prac). Dominują prace indywidualne (362), natomiast co ósma (49) to efekt pracy zespołowej.

            Najliczniej reprezentowane województwa to: śląskie, lubuskie, mazowieckie i zachodniopomorskie. Mobilizacja objęła dziesiątki szkół, w tym również szkoły specjalne, czy np. Polską Szkołę przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Heraklionie, Jeżeli chodzi o nakreślone tematy szczegółowe, ponad połowa prac nawiązuje do „wakacyjnych obserwacji nieba”, niemal co szósta jest zainspirowana „(Wszech)światem z książek Stanisława Lema”, z kolei „kosmiczne technologie w naszym życiu codziennym” pojawiają się w ok. 7 proc. zgłoszeń.

            Niemal dowolność w kwestii formy pozwoliła popisać się kreatywnością przy wykorzystaniu rozmaitych technik. Dwie trzecie prac to dwuwymiarowe, ale na ogół imponujące bogactwem barw, kreską czy kompozycją, dzieła plastyczne. Nie zabrakło też efektownych makiet, zajmujących tekstów lub komiksów, pomysłowych prezentacji.

            Filmiki, w tym również animacje, niejednokrotnie zawierają umiejętnie wplecione, nieoczywiste efekty specjalne”. (cyt. https://polsa.gov.pl/wydarzenia/pierwsze-podsumowanie-moich-kosmicznych-wakacji/ z dn. 15.12.2021). Cieszymy się, że wśród laureatów konkursu ogólnopolskiego znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Karolina Stelmachowicz, Amelia Tyszkiewicz i Michał Romaniuk. Przygotowali oni pracę literacko-plastyczną do tematu „(Wszech)świat Stanisława Lema” opracowując kalendarz kosmiczny na 2022 rok.

             

            Nauczyciele humaniści

          • ECO z EURECĄ

          • W najbliższym otoczeniu  – w domu, szkole, na podwórku – można dostrzec ciekawe pomysły, inspirujące rozwiązania i niezwykłe sposoby wspierające ochronę środowiska.

            Zawarli je w swoich pracach uczestnicy konkursu fotograficznego „ECO z EURECĄ”. Każdy z nas może znaleźć w swoim otoczeniu rozwiązania ekologiczne. Służą one ochronie środowiska i jego zasobów, a także sprawiają, że każdy samodzielnie może zadbać o środowisko i mieć wpływ na to, w jaki sposób rozwija się nasza planeta. Dzięki uczestnikom konkursu „ECO z EURECĄ” mogliśmy poznać rozwiązania proekologiczne, które zostały zastosowane w wielu miejscowościach. Młodzi fotografowie – kilkuset uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski – wykonali zdjęcia ciekawych pomysłów i rozwiązań proekologicznych, które znaleźli w domu, w szkole lub w przestrzeni miasta. Wśród nich znalazły się takie działania, które może zastosować każdy, kto chce wesprzeć ekologię we własnym domu.

            Na fotografiach pojawiły się takie pomysły, jak przygotowanie pojemników pozwalających segregować śmieci, przykłady ponownego wykorzystania zużytych przedmiotów (np. słoików, butelek plastikowych, firanek), wykorzystanie deszczówki. Nie zabrakło również przykładów wykorzystania odnawialnych źródeł energii – sfotografowano farmy fotowoltaiczne, elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe. Ponadto młodzi twórcy zwrócili uwagę na rozwiązania zastosowane w swoich miejscowościach. Były to między innymi pojemniki na plastikowe nakrętki i butelki, elektryczne hulajnogi czy też stacje rowerów do wypożyczenia, a także ustawione w parkach bądź ogródkach domki dla owadów. Do konkursu zostały zgłoszone także fotografie przedstawiające świat zwierząt lub roślin – podkreślające wartość przyrody w życiu każdego człowieka. Wszystkie ze zdjęć były niezwykle inspirujące i ukazywały kreatywność młodych twórców. Organizatorem konkursu ECO z EURECĄ jest Politechnika Śląską. Przedsięwzięcie było zrealizowane w ramach Projektu ERASMUS+ EURECA-PRO. EURECA-PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production) to konsorcjum tworzone przez Politechnikę Śląską oraz University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), skupiające się między innymi wokół szeroko pojętych zagadnień związanych z 4. i 12. Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ: dobra jakość edukacji dla wszystkich oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja.

            Celem konkursu ECO z ERUECĄ była promocja założeń projektu EURECA-PRO ze szczególnym ukierunkowaniem na kształtowanie i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu. Gratulujemy talentu, wrażliwości i dojrzałego spojrzenia na kwestie szerokopojętej ekologii. Dziękujemy i gratulujemy również Rodzicom, Opiekunom i Nauczycielom. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do Szkół, które bardzo aktywnie zaangażowały się w konkurs” (cyt. dr inż. Marcin Górski, Politechnika Śląska.

            W konkursie wziął udział uczeń naszej szkoły Michał Romaniuk przedstawiając fotografie latarni solarnych znajdujących się przed naszą szkołą.

             

            Nauczyciele Humaniści

          • Dalie – schyłek lata

          • „Różnorodne kwiaty towarzyszą nam dziś przez cały rok. Dzięki wspaniale zaopatrzonym kwiaciarniom, często zatracamy wiedzę o tym jakie kwiaty kwitną w poszczególnych porach roku w naszym kraju.

            Dzieci i młodzież, które wychowują się w mieście rzadko mają okazję obserwować rośliny, które od wiosny do późnej jesieni zdobią nasze ogrody i parki” (cyt. regulamin konkursu). W związku z tym Zespół Edukacyjno-Artystyczny Przygoda w Rybniku oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej „Przygoda” przy wsparciu Urzędu Miasta Rybnika pod patronatem „Vitroflora” k.Bydgoszczy zorganizowało XVIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Kwiaty” pt. „Kwiaty późnego lata i jesieni”.

            Celem konkursu było przybliżenie i ukazanie kwiatów kwitnących pod koniec lata i jesienią w polskich ogrodach i parkach. Tematem w naszej szkole zajęła się Karolina Stelmachowicz przygotowując pracę pt. „Dalie – schyłek lata”.

             

            Nauczyciele Humaniści

             

          • Jasełka 2021

          • Zgodnie z wigilijną tradycją, tuż przed świętami, przygotowywane w szkołach są jasełka, aby jeszcze raz przypomnieć historię narodzenia Chrystusa.

            To z tej historii rodzi się całe bogactwo religijne i kulturowe Europy i naszej Ojczyzny. Do Betlejem w naszej szkole zaprowadziła nas klasa VII d wystawiając pod kierunkiem pani Iwony Wojdy i Alicji Grochowczak misterium o Bożym Narodzeniu.

            Ze względu na nauczanie zdalne przedstawienie zostało uprzednio nagrane. Dzięki temu możemy do tego wydarzenia wracać.

            Jasełka możesz zobaczyć klikając w link --->>> LINK JASEŁKA <<<---

          • Wolin - Norwidowi

          • Biblioteka Publiczna Gminy Wolin

            20 grudnia o 05:28

            Wolin Norwidowi

            Niezrozumiany za życia, przemilczany po śmierci, „odkryty po wielu latach”.12 grudnia 2021 roku, w wolińskiej Kolegiacie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej wykonanej z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Podsumowaniem całego projektu był koncert pt. ‘Wolin Norwidowi w którym uczniowie gminnych placówek oświatowych przedstawili montaż słowno-muzyczny, mający na celu przybliżenie uczestnikom twórczość Cypriana Kamila Norwida. Cały występ został nagrany przez profesjonalną firmę i utrwalony na płytach CD, która będzie dostępna dla wszystkich chętnych.Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

            Niech słowa Cypriana Kamila Norwida wyryte na kamiennej tablicy : „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” przyświecają nam wszystkim w codziennym życiu.

          • Mój czworonożny przyjaciel

          • Uczeń naszej szkoły Michał Romaniuk z VIII klasy wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Mój czworonożny przyjaciel” organizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury.

            Celem organizowanej od kilku lat inicjatywy jest przede wszystkim uwrażliwienie dzieci i osób dorosłych na potrzeby zwierząt oraz upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.

            W tegorocznej edycji udział wzięło niemal 50 osób, które starały się uchwycić w kadrze aparatu te najpiękniejsze momenty z życia czworonożnego przyjaciela. Wiele z nich ma wyjątkowy urok dzięki oryginalnym i pomysłowym ujęciom autorów zdjęć.

            W Wąbrzeskim Domu Kultury została przygotowana ekspozycja prac nadesłanych na konkurs. Na wystawie znalazła się także praca naszego ucznia.

             

            Zespół Nauczycieli Humanistów

             

          • Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy

          • Uczeń naszej szkoły wziął udział w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy.

            Zadaniem konkursowym było wykonanie cyklu fotografii miejsca pamięci nieznanego bądź zapomnianego, które znajduje się w najbliższej okolicy. Uczeń klasy VIII Michał Romaniuk. Na fotografiach przedstawił pomnik, który znajduje się nieopodal peronu kolejowego w Troszynie. Poświęcony on jest bohaterom walczącym o wolną Polskę w latach 1944-1945 (w Wolinie na cmentarzu znajduje się mogiła żołnierzy polskich z 1945 r.) ustawiony przez mieszkańców przy stacji kolejowej w Troszynie (gm. Wolin).

            Podczas remontu stacji pomnik został zasłonięty latarnią. Nikt podczas remontu nie postarał się, aby miejsce pamięci narodowej uszanować (przenieść pomnik lub inaczej rozłożyć latarnie). Ogrodzenie pomnika jest już nadgryzione przez ząb czasu. Należałoby zacytować słowa Adama Asnyka: Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść: „Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć!”.

             

            Zespół Nauczycieli Humanistów

          • „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie pt. „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”.

            Celem konkursu było upamiętnienie życia i twórczości Stanisława Lema, którego 100 urodziny w tym roku obchodziliśmy. Zadaniem konkursowym było przygotowanie inscenizacji teatralnej inspirowanej twórczością Stanisława Lema. Nasi uczniowie przygotowali inscenizację do „Nocy księżycowej”.

            Nagranie odbyło się, dzięki życzliwości pani dyrektor Agnieszki Peplińskiej Kot,  w Bibliotece Publicznej Gminy Wolin. W rolę kosmonautów wcielili się Filip Dziemidowicz i Michał Romaniuk, zaś głosu użyczyli Lena Drzewińska i Weronika Michalak. Uczniów przygotowała pani Agnieszka Romaniuk.

             

            Zespół Nauczycieli Humanistów