• Program edukacyjny "Być jak Ignacy"

          • Koło naukowe z klasy VIII naszej szkoły - „Wyspiarze” - w składzie: Lena, Weronika, Karolina, Julia, Michał i Filip biorą udział w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”.

            Program organizowany jest przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej.

            Doskonałym przykładem jest postać Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jemu dedykowany jest ogłoszony przez Sejm RP rok 2022 jako Rok Ignacego Łukasiewicza, w tym roku obchodzimy bowiem jego 200 rocznicę urodzin. W programie edukacyjnym zostało przygotowanych osiem spotkań tematycznych.

            Dotychczas zgłębiliśmy następujące tematy: „Nieodkryta przyroda”, „Podniebne osiągnięcia”, „Laboratorium i stanowisko badań fal mózgowych” oraz „Polarne odkrycia – stacja badawcza”. Uczniowie podczas zajęć dydaktycznych w szkole oraz wycieczek terenowych zapoznają się z proponowanymi zagadnieniami naukowymi biorąc przy okazji udział w rywalizacji między zespołami z różnych szkół.

            Oprócz interaktywnych scenariuszy zajęć oraz specjalnie dedykowanych filmów edukacyjnych uczniowie mają możliwość zadać pytanie naukowcom i posłuchać o ich pracy. Niewątpliwie dla uczniów klasy VIII udział w projekcie jest niesamowitą przygodą. To dopiero półmetek naszego programu.

            Wiele zagadnień jeszcze przed nami….

             

            nauczyciele humaniści

          • Konkurs Selfie+

          • "Konkurs Selfie+ jest okazją dla  beneficjentów programów realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji do podzielenia się  efektami ich pracy.

            Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie konkursu fotograficznego, bo to właśnie za pomocą zdjęć najłatwiej i najskuteczniej można przedstawić rezultaty swoich działań" (cyt. https://selfieplus.frse.org.pl/konkurs-2021/). Nasza szkoła w 2021 roku zrealizowała projekt "My Słowianie" w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Zdjęcie wykonane podczas Dnia Niepodległości Ukrainy w 30 rocznicę odzyskania niepodległości najlepiej oddaje atmosferę całego projektu.Zdjęcia z innych projektów można zobaczyć na stronie: https://selfieplus.frse.org.pl/

            nauczyciele humaniści

          • Życzenia ze szkoły w Tomsku

          • Czas świąt to czas życzeń. Jak śpiewali Skaldowie: "wszyscy wszystkim ślą życzenia".

            Takie życzenia z głębi serca nasza szkoła otrzymała z Katolickiego Gimnazjum w Tomsku, z którym klasa VIIIa jest w trakcie wymiany. Kolejne spotkanie z daleką Rosją zostało zaplanowane na 25 lutego. Tematem wspólnego spotkania będzie współczesna polska muzyka.

            nauczyciele humaniści

          • Podsumowanie Gminnego Konkursu Literackiego „Moja przygoda z tatą”

          • 7 grudnia w wolińskiej kolegiacie odbyło się zakończenie Gminnego Konkursu Literackiego „Moja przygoda z tatą”, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wolin we współpracy z wolińską parafią.

            Inspiracja konkursu została zaczerpnięta z nauczania papieża Franciszka, który ogłaszając Rok św. Józefa nawiązał do polskiej powieści Jana Dobraczyńskiego „Cień Ojca”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII szkół gminy Wolin. Celem konkursu było to, aby uczniowie dostrzegli w swoich ojcach, że są oni cieniem Ojca Niebieskiego. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac prac literackich.

            Jury konkursu w składzie: Ewa Stadtmuller, poetka i pisarka dziecięca, Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor biblioteki oraz ks. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii, wybrało najciekawsze prace.

            Wśród laureatów znaleźli się: Agata Majchrzyk i Piotr Czech z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie oraz Julia Racka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Koniewie. Protokół konkursowy odczytała oraz nagrody wręczyła Agnieszka Peplińska-Kot, dyrektor wolińskiej biblioteki.

            Serdecznie gratulujemy laureatom!

            nauczyciele humaniści

             

          • Podsumowanie konkursu plastycznego o Konwencji z Ramsar i Rezerwacie Świdwie

          • Rok 2021 obfitował w wiele rocznic, które staraliśmy się w naszej szkole upamiętnić. W lutym  minęła 50 rocznica podpisania Konwencji w Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych.

            W naszym województwie znajduje się Rezerwat Świdwie wpisany na listę obszarów chronionych konwencją. W związku z tym pani Gabriela Fedorowicz przeprowadziła lekcje o Konwencji z Ramsar i Rezerwacie Świdwie, następnie ogłosiła konkurs plastyczny związany z rezerwatem.

            Do konkursu włączyły się również szkoły z innych gmin: Szkoła Podstawowa w Strachocinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku. Najlepsze prace zostały nagrodzone, jednak najpiękniejszą nagrodą, również dla nas jest wydany kalendarz z pracami laureatów.

            Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Skorupie, właścicielowi sklepu w Grabowie, za sfinansowanie wydawnictwa.

             

            nauczyciele humaniści

             

          • Projekt "Tradycyjny Sad"

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w kolejnej edycji projektu Tradycyjny Sad.

            Wraz z nauczycielem przygotowali plan sadu i spotkali się z sojusznikiem projektu nauczycielem sadownikiem z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie.

            Podczas zajęć zapoznawali się z wiśniami, ich pochodzeniem oraz uprawą. Projekt realizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

          • Pomoc dla dzieci i młodzieży z Aleppo i Damaszku w Syrii

          • Ojciec Święty Franciszek wiele razy apelował o modlitwę w intencji Syrii i Syryjczyków. W działania pomocowe zaangażował się także Caritas, który w Polscepomaga potrzebującym w programie „Rodzina Rodzinie”.

            W Syrii działania wojenneosłabły, ale sytuacja humanitarna nie jest zadowalająca. Kraj został wyniszczony przezwojnę, a wielu jego mieszkańców jest skazanych na głód, nędzę i cierpienie.Wraz z naszą Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej udało się PublicznejSzkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie oraz Parafiirzymskokatolickiej pw. Św. Mikołaja w Wolinie wydać kalendarz na rok 2022 zatytułowany „Idźcie do Józefa”.

            Kalendarz ten jest owocem MiędzynarodowegoKonkursu Plastycznego „Radości i boleści św. Józefa. Poszczególne miesiąceudekorowane są rysunkami dzieci z Aleppo i z Damaszku w Syrii oraz dzieci z Wolina.Cieszymy się, że kalendarz jest nie tylko dziełem dzieci rzymskokatolickich ale takżemelchickich katolickich. Można go było nabyć w parafiach naszej archidiecezji.

            Całydochód został przekazany dla duszpasterstw dzieci i młodzieży w Aleppo i Damaszku.

             

            nauczyciele humaniści

          • Życzenia świąteczne z Novo Virje

          • W związku ze zorganizowanym konkursem o św. Józefie otrzymaliśmy życzenia świąteczne z Przedszkola "Bregunica" z Novo Virje z Chorwacji. Serdecznie dziękujemy!

             

            nauczyciele humaniści

          • Konkurs o św. Józefie - przekazanie nagrody do Kirgistanu

          • Mimo, że konkurs o św. Józefie rozwiązany został w maju mijającego roku, jednak cały czas jest to trwające przedsięwzięcie.

            Ze względu na trwającą pandemię nie było możliwości przesłać nagród do wszystkich krajów, dlatego w różny sposób staraliśmy się dotrzeć do laureatów konkursu. Dzięki życzliwości Ojca Remigiusza z Kirgistanu udało się przekazać nagrodę dla Bogdana z Biszkeku.

            Serdecznie dziękujemy Laureatowi oraz Ojcu Remigiuszowi.

             

            nauczyciele humaniści

          • Konkurs pt. "Gwiazdkopisanie"

          • Polskie Radio już po raz kolejny zorganizowało konkurs pt. "Gwiazdkopisanie".

            Głównym założeniem konkursu literacko-plastycznego jest inspirowanie do działań twórczych łączących różne dziedziny sztuki. Konkurs zachęca do przywoływania wspomnień i historii rodzinnych, służy pogłębianiu relacji rodzinnych, uczy szacunku dla tradycji i historii. Zadaniem konkursowym było napisanie wspomnienia związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.

            W konkursie wzięła udział uczennica naszej szkoły Hania Białek z kl. VIIIa.

             

            nauczyciele humaniści

          • Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Moje Kosmiczne Wakacje"

          • Tuż przed świętami dotarły do nas nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Moje Kosmiczne Wakacje" organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną.

            Zespół w składzie: Karolina Stelmachowicz, Amelia Tyszkiewicz i Michał Romaniuk zostali laureatami konkursu za przygotowanie pracy (Wszech)świat z książek Stanisława Lema.

            Serdecznie dziękujemy Polskiej Agencji Kosmicznej za docenienie pracy naszych uczniów.

             

            nauczyciele humaniści

          • Podziękowania od papieża Franciszka

          • Papież Franciszek, za pośrednictwem Luigiego Roberto Cony, przesłał na ręce pani dyrektor Joanny Kleszcz podziękowania za działania naszej szkoły w Roku Świętego Józefa. 

          • Sprawny Tygrysek

          • Witamy ponownie!

            Jesteśmy bardzo ruchliwi i lubimy brykać. W ramach programu zdrowotnego „Sprawny Tygrysek” wykonujemy różne ćwiczenia zabawowe z elementami gimnastyki korekcyjnej. Skaczemy, biegamy, tupiemy, kręcimy się w kółko i wykonujemy szereg ćwiczeń równoważnych i rozciągających nasze ciało.  

            Czasem słuchamy historyjek i pokazujemy ruchem każdy jak potrafi. Do zabaw i ćwiczeń używamy instrumentów perkusyjnych, oraz chust. 

             Lubimy takie ćwiczenia, ponieważ dają nam dużo swobody i uczą nas łączyć muzykę z ruchem i rytmem.

            Pozdrawiamy.

            Tygryski

          • Paczuszka dla maluszka

          • Dzięki zaangażowaniu Pani Iwony Wojdy już po raz kolejny w naszej szkole uczniowie uczestniczą w akcji: "Paczuszka dla maluszka".

            To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są podobnie jak w ubiegłych latach zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych naszej organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel, aby wesprzeć potrzebujących maluchów.

             

            nauczyciele humaniści

          • Uroczystość upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida

          • Rok 2021 to czas wielu rocznic. Wśród nich wyróżnia się 200 rocznica urodzin wielkiego polskiego poety Cypriana Kamila Norwida. 12 grudnia w naszym mieście odbyła uroczystość upamiętniająca wielkiego Polaka.

            Na początku tablicę jemu poświęconą odsłoniła Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wolin. Następnie uczniowie szkół z terenu gminy przygotowali pod okiem instruktorów koncert "Wolin Norwidowi". Uczniowie naszej szkoły stworzyli chór pod dyrekcją pani Iwony Wojdy oraz deklamowali wiersze [patriotyczne.

            Całe wydarzenie jest upamiętnione na płytach CD: "Wolin Norwidowi". Przedsięwzięcie mogło się odbyć, ponieważ zostało sfinansowane ze środków PZU.

             

            nauczyciele humaniści

          • XI Woliński Orszak Trzech Króli

          • Tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł wraz z orkiestrą ulicami Wolina w chrześcijańskie święto Objawienia Pańskiego.

            W tym roku uroczystość odbywała się pod hasłem "Dzień dziś wesoły".  Orszak zorganizowała parafia pw. św. Mikołaja Biskupa wraz z Publiczną Szkołą Podstawową w Wolinie.

            O godz. 12:00 barwny pochód wyruszył spod kościoła św. Stanisława Bpa, a zakończył się w wolińskiej kolegiacie p.w. św. Mikołaja, gdzie trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku dary. Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. podczas której uczestnicy uroczystości modlili się i śpiewali kolędy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej im br. Edmunda Sobisia ze Szczecina. Po Eucharystii odbył się koncert kolęd w wykonaniu orkiestry, a przy wyjściu z kościoła na parafian i gości czekał ciepły poczęstunek: gorący barszczyk i paszteciki.

            Pragniemy złożyć podziękowania wszystkim, którzy, jak co roku, już od jedenastu lat, poświęcili swój czas i włożyli serca w przygotowanie Orszaku: uczniom, rodzicom, parafianom. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Dziekana ks. kan. Leszka Koniecznego, wikariuszy - ks. Marcina Miczkuły oraz Roberta Bałuki, pani dyrektor PSP w Wolinie Joannie Kleszcz, panom, którzy wcielili się w postacie trzech króli, orkiestrze, harcerzom, sołtysom oraz Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu. Słowa wdzięczności kierujemy również w stronę partnerów - pani Burmistrz Ewy Grzybowskiej oraz Gminnemu Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji.

            Ufamy, że będziemy mogli spotkać się tłumnie na ulicach Wolinai wspólnie dzielić się radością Objawienia Pańskiego już za rok!

            Chwała Tobie Panie!

             

            Kliknij w link i zobacz galerię Orszaku Trzech Króli - Wolin 2022 r. 

             

            Katecheci

            Zobacz zapis filmowy wolińskiego Orszaku Trzech Króli w 2022 roku:

          • Nasza szkoła pomaga seniorom polonii kirgiskiej


          • Uczniowie klasy VIII a podjęli się zorganizowania akcji charytatywnej w ramach IV edycji projektu Podaj dobro dalej, którego organizatorem jest Fundacja im. Heleny Kmieć.

            W tym roku chcemy podjąć działanie „Życzliwość BEZ GRANIC”, które skierowane będzie wobec seniorów Polonii Kirgiskiej. W tym celu podjęliśmy współpracę z kołem polonijnym „Odrodzenie” w Biszkeku. Uczniowie klasy VIII a przygotują kartki na Dzień Babci i Dziadka.

            Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, aby w ramach prezentu dla swoich babć i dziadków zakupili kartki i ze swoimi życzeniami je przekazali. Kartki te będzie można nabyć w przyszłym tygodniu przy wejściu do szkoły podczas przerw.

            Cały dochód z tej akcji będzie przekazany przez koło polonijne w Biszkeku polskim seniorom w Kirgistanie. Dlatego serdecznie prosimy wszystkich uczniów naszej szkoły o wsparcie tej akcji.13 lutego br. grupa projektowa przygotowuje Charytatywny Koncert Walentynkowy „O miłości prawdziwej”. Ofiary zebrane w czasie koncertu przekazane zostaną seniorom Polonii Kirgiskiej. W czasie koncertu występować będą uczniowie naszej szkoły oraz dorośli mieszkańcy Wolina. W czasie koncertu wykorzystamy do recytacji poezje Marii Konopnickiej oraz fragmenty książki „Podróż po miłość, czyli niezwykłe życie Helenki Kmieć”, a do śpiewu polskie piosenki o miłości.

            Ze względu na zagrożenie epidemiczne koncert odbędzie się w największej sali w Wolinie, którą jest Kolegiata.Organizatorem akcji jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, szczególnie zespół projektowy w składzie: Lena Drzewińska, Weronika Michalak, Julia Krużyńska, Karolina Stelmachowicz, Michał Romaniuk.

             

            Nauczyciele humaniści

          • Spotkanie podsumowujące 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

          • W dniu 22 grudnia br. w Marinie odbyło się spotkanie podsumowujące 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.

            Wolina oraz Pani Agnieszka Peplińska-Kot dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wolin.

            Okolicznościowy dyplom otrzymała Pani Joanna Kleszcz, dyrektor naszej szkoły.

             

            nauczyciele humaniści

          • Projekt pt. „Inżynierowie dla Niepodległej Polski”

          • Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w ramach kontynuacji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę ogłosiła Projekt pt. „Inżynierowie dla Niepodległej Polski” – jego częścią jest ogłoszony konkurs na opracowanie gry planszowej o tematyce poświęconej  historii polskiej myśli technicznej, biografiom i dorobkowi słynnych wynalazców i konstruktorów działających w kraju i zagranicą.

            Celem projektu jest przypomnienie roli polskich inżynierów w przeszłości oraz upowszechnienie wiedzy o małych i wielkich budowniczych II RP. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Niedawno otrzymaliśmy następującego maila: "Jury konkursu bardzo dziękuję za udział w konkursie na grę planszową pt. Inżynierowie dla niepodległej Polski".

            Uprzejmie informuję, że do drugiego etapy konkursu na grę planszową zaklasyfikował się zespół w składzie: Karolina Stelmachowicz, Michał Romaniuk i Filip Dziemidowicz. Drugim etapem konkursu są interaktywne warsztaty pt. Inżynieria gier planszowych". Serdecznie gratulujemy zespołowi i życzymy sukcesu podczas kolejnego etapu konkursu.

             

            nauczyciele humaniści

             

          • Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny "Wszyscy święci Europy - wpływ wybitnych postaci na cywilizację europejską i kulturę polską"

          • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zorganizowali dla dzieci i młodzieży Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny "Wszyscy święci Europy - wpływ wybitnych postaci na cywilizację europejską i kulturę polską".

            Celem konkursu było inspirowanie młodych czytelników do zgłębiania wiedzy o Świętych Europy, wybitnych postaciach i ich wpływie na cywilizację europejską i kulturę polską; ugruntowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym  i świadomej jego ochronie oraz wychowanie do wrażliwości na piękno, prawdę i dobro.

            Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac literackich. Z naszej szkoły pracę literacką przygotował Michał Romaniuk z klasy VIIIa, który zainspirował się osobą św. Roberta z Molesme, założyciela cystersów. Jego rozprawka została uhonorowana przez jury przyznaniem II miejsca.

            Gratulujemy!

            PSP_Wolin_praca.docx​​​​​​​

            nauczyciele humaniści