• Historia

        • HISTORIA  SZKOŁY

           

           

          Wraz z napływem do miasta polskich osadników zaistniała konieczność otwarcia szkoły w Wolinie. Pracę rozpoczęto 1 kwietnia 1946 roku. W dniu otwarcia szkoły liczba uczniów wynosiła 15. 20 maja odbyła się pierwsza wizytacja szkoły przeprowadzona przez wizytatora ministerialnego i wizytatora Kuratorium Szkolnego w Szczecinie. W dniu wizytacji naukę pobierało już 40 uczniów. Zakończenie tego pierwszego roku szkolnego odbyło się 1 lipca 1946 roku.

          W roku szkolnym 1946/47 w szkole pracowało troje nauczycieli. W ciągu roku zaczęła powstawać biblioteka szkolna. Pieniędzy na zakup książek dostarczyła impreza dochodowa „Jasełka”. Rok szkolny 1947/48 przyniósł dalsze zwiększenie się liczby dzieci. W związku z tym zatrudniono kolejnych trzech nauczycieli. Z dniem 3 września 1947 roku utworzono po raz pierwszy klasę VII, która liczyła 11 uczniów. W roku 1948/49 zorganizowano dożywianie dla dzieci. Potrzebne na ten cel fundusze czerpano z imprez dochodowych organizowanych przez Komitet Rodzicielski.

          Od początku swego istnienia szkoła konsekwentnie dążyła do nawiązania ścisłego kontaktu z władzami oraz społeczeństwem miasta. Obustronnemu zbliżeniu z powodzeniem służyły liczne imprezy artystyczne organizowane przez szkołę oraz udział nauczycieli i uczniów w różnych akcjach społecznych na rzecz środowiska (sadzenie lasu, walka z analfabetyzmem, itp.). W dniu 12 maja 1951 roku założono w szkole telefon, co w dużej mierze ułatwiło funkcjonowanie tej placówki.

          Latem 1953 roku z inicjatywy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Wolinie przeprowadzono remont kapitalny budynku szkolnego. Rok szkolny 1953/54 240 uczniów rozpoczęło w „nowym” wnętrzu starego, poniemieckiego budynku. Był to okres szczególnie aktywnej działalności Komitetu Rodzicielskiego, który organizował liczne imprezy dochodowe na potrzeby uczniów oraz wyposażenie szkoły. 12 grudnia 1956 roku rozpoczęło swoją działalność ognisko Związku Nauczycielstwa Polskiego. Do ogniska należały następujące szkoły: Wolin, Mokrzyca, Ładzin, Dargobądz i Unin.

          20 listopada 1957 roku po raz pierwszy świętowano Dzień Karty Nauczyciela. 27 marca 1959 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali gimnastycznej przy udziale przedstawicieli społeczeństwa Wolina oraz grona nauczycieli i uczniów. Obecni byli również przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.

          Lata 60-te w dziejach naszej szkoły to okres stopniowego wzbogacania placówki w nowe pomoce naukowe, pochodzące z zakupu oraz wykonane we własnym zakresie.

          2 czerwca 1960r. uczniowie otrzymali od Komitetu Rodzicielskiego cenną pomoc szkolną – magnetofon. Jednocześnie nauczyciele przystąpili do urządzania sal przedmiotowych. W strukturze grona pedagogicznego zachodziły liczne zmiany personalne, których przyczyną była zła sytuacja mieszkaniowa nauczycieli.

          W roku 1964/64 w pomieszczeniu naszej szkoły powstała Eksperymentalna Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Później szkoła ta przekształciła się w samodzielną placówkę oświatową.

          15 czerwca 1967r. szkoła żegnała pierwsze w swoich dziejach klasy ósme. Rok szkolny 1967/68 rozpoczął się pod znakiem obchodów 1000 – lecia przyłączenia Wolina do Macierzy. Cała młodzież szkolna pod opieką wychowawców wzięła udział w czynach społecznych na rzecz miasta. Z podjętych zadań wywiązała się wzorowo, otrzymując pochwałę od władz miasta.

          W dniu 21 września 1967r. szkoła otrzymała piękny sztandar – dar społeczeństwa miasta. W tym też dniu w uroczystej i niezwykle podniosłej scenerii odbył się akt nadania naszej szkole imienia Bolesława Krzywoustego i wręczenie sztandaru.

          23 września 1967r. odbyła się długo przygotowywana inauguracja obchodów Tysiąclecia.

          Dnia 2 kwietnia 1971r. Szkoła Podstawowa w Wolinie uroczyście obchodziła swoje 25 – lecie. Z tej okazji szkoła została odznaczona Honorową Odznaką „Gryfa” zaś 4 maja 1972r. podczas obchodów kolejnej rocznicy wyzwolenia Wolina otrzymała odznakę zasłużonych za całokształt pracy.

          9 stycznia 1973 roku w wyniku zmian administracyjnych szkoła została przeniesiona do nowego powiatu - Kamienia Pomorskiego.

          W roku 1974 Szkoła Podstawowa w Wolinie aktywnie włączyła się w obchody Jubileuszu 30 – lecia Polski Ludowej. W uznaniu zasług nauczycieli oraz uczniów w maju 1974 roku nasza szkoła została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

          Inauguracja roku szkolnego 1974/75 była jednocześnie powołaniem Zbiorczej Szkoły Gminnej w Wolinie. Szkoła wkroczyła w nowe dzieje.

                   Ważne miejsce w dziejach solińskiej szkoły zajmowała oświata dorosłych, prowadzona w formie wieczorowej, umożliwiająca zdobycie wykształcenia podstawowego wszystkim mieszkańcom Wolina.

                   W roku szkolnym 1979/80 zaszły zmiany w organizacji szkolnictwa gminnego. Powołano Inspektora Oświaty i Wychowania w Wolinie.

                   Lata 80-te to okres dalszego, systematycznego doposażenia szkoły, bieżących remontów oraz napraw. To również okres względnej stabilizacji grona nauczycielskiego. Jednocześnie coraz wyraźniej zarysowuje się konieczność budowy nowej szkoły w naszym mieście. Powstaje Społeczny Komitet Budowy szkoły, który zorganizował dwie wielkie imprezy, dzięki którym uzyskane pieniądze przeznaczono na budowę nowej szkoły.

                   Przez te wszystkie lata działalność szkoły nie ograniczała się tylko do planowych zajęć dydaktycznych, ale wzbogacała ją też liczna i bogata oferta zajęć pozalekcyjnych. W szkole działały koła zainteresowań, koła przedmiotowe, chór szkolny i szkolne koło sportowe. Dzięki wytężonej pracy nauczycieli i uczniów szkoła nasza osiągała i osiąga wysokie lokaty w olimpiadach przedmiotowych sportowych.

                   Szkolne Koło Sportowe przy Szkole Podstawowej w Wolinie czynnie uczestniczyło w zawodach sportowych objętych kalendarzem imprez na szczeblu gminy i rejonu. W historii szkoły są uczniowie, którzy startowali w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim, zajmując tam czołowe miejsca. Absolwenci i uczniowie naszej szkoły brali również udział w zawodach ogólnopolskich, osiągając wysokie noty w akrobatyce sportowej i zapasach. Wielu wychowanków tych sekcji reprezentowało barwy kraju na Mistrzostwach Europy i Igrzyskach Olimpijskich.

                   W roku 1985/86 w naszej szkole uczyło się 665 uczniów. W pełnym wymiarze godzin pracowało 39 nauczycieli. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu szkoły było wprowadzenie 5 dniowego tygodnia nauki. W tym roku zdobyliśmy I miejsce jako najbardziej usportowiona szkoła w rejonie. Osiągaliśmy sukcesy w różnych konkursach sportowych i olimpiadach przedmiotowych. Nasi uczniowie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce na olimpiadach wojewódzkich.

                   W roku szkolnym 1991/92 wprowadzono do szkoły naukę religii. W 1992 roku zaczęliśmy zdobywać Szwecję. Nasi uczniowie, sportowcy wyjechali na turniej piłki nożnej do Staffanstorps .

                   W roku 1996 położono kamień węgielny pod budowę nowego skrzydła szkoły i odbyły się uroczyste obchody pięćdziesięciolecia szkoły, w których uczestniczyło wielu nauczycieli, pracowników i uczniów.

          W roku szkolnym 1998/99 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego skrzydła szkoły, w placówce odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego.

          Kolejne lata 1999 – 2000 przyniosły zmiany w systemie oświaty, których skutkiem było utworzenie w budynku starej szkoły Publicznego Gimnazjum, a do nowego skrzydła przeniesiono Publiczną Szkołę Podstawową.

                   W roku 2002 szkoła wzbogaca się o nowy sprzęt - powstaje pierwsza pracownia komputerowa. Na przełomie lat 2002/2003 Publiczna Szkoła Podstawowa otrzymuje Certyfikat Szkoły z Klasą.

          Od roku szkolnego 2005/2006 szkoła jest systematycznie doposażona w pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny. W lipcu 2006r. uczestnicząc w programie MEN współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych” szkoła otrzymała sprzęt wartości  14.911,10zł 

          Przy pomocy rodziców odnowione zostają klasy lekcyjne. Aktywnie działa Rada Rodziców, która poprzez organizację różnych imprez pozyskuje dodatkowe środki finansowe przeznaczając je nie tylko na nagrody książkowe, ale również na pomoce i sprzęty służące wszystkim podmiotom szkoły.

          W maju uczniowie klas IV biorą udział w projekcie REGIONALNEJ AGENDY 21 ZALEWU SZCZECIŃSKIEGO „WITAJ U MNIE”, którego celem jest kształtowanie wśród dzieci poczucia tożsamości regionalnej, poczucia więzi z regionem i postrzeganie go w wymiarze Regionu Dwóch Narodów. Nasi uczniowie współpracują z uczniami z Loecknitz. Pod koniec tego roku dzięki decyzji Burmistrza Gminy i Miasta Wolin i Rady Miejskiej rozpoczyna się budowa sali gimnastycznej.

          W roku szkolnym 2006/2007 do szkoły zostają przyjęci nie tylko uczniowie klas pierwszych, ale także uczniowie klas zerowych, którzy rozpoczynają roczne przygotowanie do podjęcia nauki w klasie pierwszej.

          14 października tego roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolinie aktywnie włączyła się w obchody 60-lecia Oświaty Wolińskiej. W tym też dniu następuje odsłonięcie tablicy upamiętniającej to doniosłe w życiu szkoły wydarzenie.

                   17 marca 2007 roku nastąpiło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej, którym uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Od tej chwili nasi uczniowie z wielką radością rozwijają swoje umiejętności sportowe i aktywnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, które odbywają się na sali w godzinach popołudniowych.

                   W czerwcu 2007 roku szkoła została wyposażona w nową pracownię komputerową dzięki uczestnictwu w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Pracownie komputerowe dla szkół”.

          W roku szkolnym 2007-2008 odbyły się w naszej szkole warsztaty dla nauczycieli nauczania zintegrowanego ze wszystkich placówek gminy Wolin. Tematem spotkania było origami.

          W tym też roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Święto Patrona Szkoły. W programie uroczystości znalazły się: przedstawienie klas „0” i I a „Święto naszej szkoły – Święto radości”, pokaz mody z epoki, loteria fantowa, konkurs plastyczny, zawody sportowe. Rodzice przygotowali średniowieczny stół biesiadny, a także kiełbaski, placki, ciastka i napoje. Pokrzepieni smakowitym jadłem uczniowie zostali pasowani na rycerzy i wzięli udział w konkursie o Patronie Szkoły. Pierwsze święto wyszło na 6 z plusem.

          W maju uczniowie przygotowali pod patronem Burmistrza Wolina „Happening Ekologiczny”. Z hasłami wzywającymi do ochrony środowiska, przy wtórze bębnów i piszczałek przemaszerowaliśmy przez miasto, wzbudzając zaciekawienie wśród mieszkańców. Obchodziliśmy również „Święto Polskiej Niezapominajki”, mające na celu promowanie walorów przyrody, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, a także zachowanie od zapomnienia ważnych w życiu osób, chwil, miejsc i sytuacji.

          Rok szkolny 2008/2009 rozpoczął się bardzo pomyślnie. Szkoła wzbogaciła się o pracownię językową z prawdziwego zdarzenia. Rozpoczęła się także realizacja programu rządowego wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Nasz szkolny projekt „Przez naukę po sukces” składał się z dwóch części: „Więcej ruchu dla maluchów” i „Z matematyką na ty”. W programie udział wzięło 117 uczniów.

                   W marcu 2009 roku został zorganizowany I Międzyszkolny Turniej Matematyczno-Przyrodniczy „Wolińskie Asy” Konkurs został przygotowany dla uczniów klas trzecich wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Zadania były na bardzo wysokim poziomie, ale uczniowie sprawnie sobie z nimi poradzili wykazując się przede wszystkim logicznym myśleniem. Ten rok szkolny okazał się bardzo szczęśliwy dla naszych szóstoklasistów. Wyniki ze sprawdzianu uplasowały naszą szkołę na II miejscu w powiecie.

          W roku szkolnym 2009/2010 nadal bogaciliśmy bazę naszej szkoły, zaopatrując klasy lekcyjne w pomoce dydaktyczne, bibliotekę w książki, a pracownię komputerową w nowe stanowiska komputerowe. W grudniu po raz kolejny spotkały się nauczycielki nauczania zintegrowanego. Tym razem Panie zajmowały się witrażem i przygotowaniem bombek choinkowych.

                   Szkoła przystąpiła również do programu „Radosna Szkoła”, dzięki któremu świetlica szkolna i nauczanie zintegrowane wzbogaciły się o nowe, bogate środki dydaktyczne.

          W kwietniu 2010 roku uczciliśmy apelem „KATYŃ – GOLGOTA WSCHODU” 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Oddaliśmy też hołd Przedstawicielom Delegacji Najwyższych Władz Państwowych z Prezydentem Rzeczypospolitej Panem Lechem Kaczyńskim na czele, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, pełniąc służbę narodowi.

                   Z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbył się w szkole wieczór poetycko-muzyczny „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.

                   W czerwcu nasi uczniowie z grupy świetlicowej uczestniczyli w akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Nagrodę wręczono uczestnikom na sesji Rady Miejskiej we wrześniu 2010 roku.

          Rok szkolny 2010/2011 przyniósł nam nowe wyzwania. Zostaliśmy gospodarzami Gminnych Obchodów Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowaliśmy z wielkim staraniem i dbałością o każdy szczegół. Zaangażowanie nauczycieli, uczniów i rodziców było ogromne, a efektem wzruszająca lekcja historii „Przez Szacunek dla Przyszłości 11 Listopada na zawsze dla Polaka Pozostanie Dniem Niepodległości”.

                   W lutym po raz pierwszy zorganizowaliśmy „Gminny Turniej Matematyczno-Przyrodniczy z Elementami Ruchowymi” dla uczniów klas szóstych. W turnieju udział wzięli przedstawiciele wszystkich szkół, którzy w potyczkach matematyczno-przyrodniczych i zawodach sportowych wykazali się bogatą wiedzą i umiejętnościami sportowymi. Oczywiście dbaliśmy o tradycje szkoły i kontynuowaliśmy jej sukcesy i osiągnięcia.

          W roku szkolnym 2011/2012 świętowaliśmy jubileusz 10-lecia Pleneru Malarsko-Poetyckiego „Wolińska Jesień”. Z tej okzji organizatorki spotkań malarskich i poetyckich przygotowały publikację multimedialną i książkę – album.

          29 września odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Baśnie dla dzieci czytali w tym dniu włodarze naszego miasta – Burmistrz Wolina Pan Eugeniusz Jasiewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jan Frankowski.

          W grudniu odbyła się wieczornica poetycka, której tematem przewodnim była JESIEŃ. Piękne wiersze i utwory muzyczne wprowadziły zebranych w melancholijny nastrój.

                   Uczniowie przygotowali też w niekonwencjonalny sposób Jasełka. Narodziny Syna Bożego przedstawili w konwencji teatru cieni. Otrzymali wyrazy uznania nie tylko od społeczności szkolnej, ale również jury Powiatowego Przeglądu Misteriów Bożonarodzeniowych.

          Również w grudniu odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Główną nagrodą była wycieczka ufundowana przez Burmistrza Wolina. Wycieczkę do Stralsundu i Peenemünde wszyscy uczestnicy II etapu konkursu odbyli w maju 2012 roku.

                    W marcu uczniowie klas VI zakończyli udział w projekcie „Matematyka bez granic”, w którym uczestniczyli od 2009 roku.

                     W maju nasi uczniowie z koła teatralnego uczestniczyli w polsko-niemieckich spotkaniach teatralnych 2012 pt. "Cudowny bajkowy świat braci Grimm", zrealizowanych w ramach projektu INTERREG IVA. Przedstawiniem "O Rybaku i jego żonie" wywalczyli II miejsce.

                    W II semestrze wzięliśmy udział w konkursie „Warto być dobrym”. Nagrodą główną był rower górski. Przypadł on w udziale uczennicy klasy IV a.

                   W czerwcu gościliśmy w naszej szkole Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół polskich. Nauczyciele bibliotekarze z oddziału zachodniopomorskiego uczestniczyli w konferencji zorganizowanej właśnie u nas.

                   Kształtowanie więzi z regionem, poczucie wspólnoty ze środowiskiem lokalnym to jedno z zadań w pracy szkoły. Wiedzę i znajomość regionu uczniowie z wszystkich szkół gminnych mogli zaprezentować w I Konkursie Regionalnym.

                   Rok szkolny 2012/2013 obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Oprócz tradycyjnych konkursów i uroczystości zorganizowaliśmy w naszej szkole Żywą Lekcję Historii, na którą zaprosiliśmy Państwa Honoratę i Czesława Proszków, mieszkańców naszego miasta. Państwo Proszkowie podzielili się z nami wiedzą i przeżyciami związanymi z II wojną światową, pobytem na Syberii i powrotem do Polski. Ze wzruszeniem i zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści, a wielu z nas miało łzy w oczach.

                   W bardzo uroczysty sposób obchodziliśmy Święto Niepodległości przygotowane przez najmłodszych uczniów. Rada Rodziców rozpoczęła dla nas cykl spotkań pt.: Ludzie z pasją”. Wizyta celników i pograniczników przybliżyła tajniki ich pracy, wywarła dreszczyk emocji i zachwyciła zwłaszcza chłopców do sprecyzowania planów zawodowych. Ze sztuką walki zapoznali nas karatecy z Wolińskiego Klubu Karate Kyokushim – Kam. Po prezentacji karateków wielu uczniów zgłosiło chęć uczestnictwa w zajęciach samoobrony. Kolejnym spotkaniem z „Ludźmi z pasją” było spotkanie z żołnierzami 8 Batalionu Saperów z Dziwnowa. Tym razem poznaliśmy tajniki niebezpiecznej pracy saperów, wyposażenie żołnierzy i sprzęt niezbędny do przeprowadzania akcji.

          W tym roku odnosiliśmy liczne sukcesy w zawodach sportowych i konkurasch przedmiotowych. Julia Marzec zajęła I miejsce w V Regionalnym Konkursie Literackim. Paulina Podorska została finalistką III Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. Onufrego Kopczyńskiego, a Paweł Ożyński finalistą Konkursu Matematycznego z Elementami przyrody.

          Rok szkolny 2013/14

                   Po wyborach do Samorządu Uczniowskiego i kolejnym Plenerze Malarsko – Poetyckim „Wolińska Jesień” rozpoczęliśmy przygotowania uroczystości „Święta Niepodległości”, ponieważ w tym roku to właśnie nasza szkoła została wytypowana
          do organizacji uroczystości gminnych. Przygotowaliśmy przedstawienie „Bezpieczna droga do szkoły”, mikołajki i kiermasz świąteczny, a w czasie ferii niektórzy uczniowie brali udział w „Feriach na sportowo”.

                   Po raz pierwszy z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy zawody sportowe,
          w których uczestniczyły 4 drużyny: Urzędniczek, Mam, Nauczycielek i
           Sołtysek. Zabawa była przednia, choć oczywiście duch rywalizacji Pań nie opuszczał. Naszą szkołę odwiedził Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który wręczył specjalną nagrodę zerówiakom za przedstawienie jasełkowe.

          Największą jednak radość sprawiło nam otwarcie PLACU ZABAW, z którego korzystać będą przedszkolaki i uczniowie klas I – III.

          Rok szkolny 2014/15

                   We wrześniu odbyło się w naszej szkole „Narodowe Czytanie Trylogii”, które przebiegało się w niezwykłej scenerii. Fragmenty dzieła Henryka Sienkiewicza przedstawili nam członkowie Bractwa Kurkowego. Nasze umiejętności matematyczne a zwłaszcza sprawność rachunkową mieliśmy okazję zaprezentować podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
          W grudniu po raz pierwszy zorganizowaliśmy razem z Parafią Świętego Mikołaja Biskupa w Wolinie „Iskierkę Miłości”, która polegała na przygotowaniu paczek i obdarowaniu nimi dzieci z naszej Parafii. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy wybory do Uczniowskiej Rady Miasta, która obradowała i podejmowała uchwały w Sali Rady Miejskiej Wolina.

          Maciej Przybyliński otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Niektórzy lubią poezję”, Wojciech Sitek został laureatem Powiatowego Przeglądu Recytatorskiego, Karolina Szczubiał została finalistką Konkursu Języka Polskiego a Jakub Lenczewski finalistą Konkursu Matematycznego.

          Rok szkolny 2015/16

                   Rok szkolny rozpoczęliśmy od udziału w ogólnopolskiej akcji Caritasu – „Tornister pełen uśmiechów”. Wspólnie z Parafią Świętego Mikołaja Biskupa w Wolinie przygotowaliśmy 20 plecaków wyposażonych w niezbędne dla uczniów przybory. Tornistry zostały przekazane potrzebującym uczniom.
          We wrześniu uczniowie klasy III B w nagrodę za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym :Książka – przyjaciel prawdziwy” pod hasłem „W Krainie Solilandii” zwiedzali kopalnię Soli „Wieliczka”.

                   Nasze Schronisko Młodzieżowe działające w czasie wakacji otrzymało I Nagrodę w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych. W grudniu odbyła się II sesja Uczniowskiej Rady Miasta, podczas której młodzi radni przedstawili  propozycje, pomysły i wnioski dotyczące naszej gminy. Przepiękne Jasełka przygotowały dla nas klasy: II a, II b i III b. Jasełka odniosły ogromny sukces na przeglądach w Międzyzdrojach i Kamieniu Pomorskim.

                 W styczniu Samorząd Uczniowski zorganizował bal karnawałowy, któremu nadano tytuł „Karnawałowe Przygody Elfa”. W tym miesiącu odbyły się też spotkania uczniów klas młodszych z Babciami i Dziadkami z okazji ich Święta. Klasy I – III uczestniczyły również w projekcie „Nasza mała biblioteka”, którego celem było kształtowanie literackich gustów wśród najmłodszych czytelników.

                Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w licznych konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Największy sukces odniósł Maciej Przybyliński, który został laureatem Konkursu Języka Polskiego i finalistą Konkursu Matematycznego. Finalistą tego konkursu został również Wojciech Sitek. Należy dodać, że Maciek po raz pierwszy w historii szkoły został laureatem Konkursu Języka Polskiego.

                   18 kwietnia 2016r. odbyła się wspaniała uroczystość związana
          z obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Przygotowany na tę okazję montaż słowno – muzyczny ukazał obrazowo wydarzenia związane z chrystianizacją Polan, wzbudził zachwyt i uznanie zgromadzonych gości i  uczniów. Podziw wzbudził rozmach i kunszt widowiska.

           

          Rok szkolny 2016/2017

                    Nowy rok szkolny rozpoczął się od „Narodowego Czytania” „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Nauczyciele i Rodzice przybliżyli nam czasy starożytnego Rzymu, panowania cesarza Nerona, prześladowania pierwszych chrześcijan i umacnianie wiary chrześcijańskiej.

              W październiku okazało się, że nasza szkoła zajęła II miejsce we Współzawodnictwie Szkół Podstawowych Powiatu Kamieńskiego.

                      Klasy IV – VI w ramach projektu Leśna Akademia Sportu ćwiczyły i biegały z gwiazdami polskiego sportu: P. Januszewskim i S. Chmarą. Po raz 14 odbył się Plener Malarsko – Poetycki Wolińska Jesień 2016. Jak corocznie zbieraliśmy też kasztany i baterie, karmę dla schroniska dla zwierząt i po raz pierwszy zbieraliśmy okulary dla Afryki. Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień szalonych fryzur” i przeprowadził akcję zbierania pluszaków dla dzieci
           z oddziałów onkologicznych.

                     W grudniu odbyła się Gminna Olimpiada Profilaktyczna pod hasłem „Łatwo zacząć, Trudno skończyć – Stop Nałogom – Czas Wytyczyć”.

          Szerokim echem wśród społeczności uczniowskiej odbiła się adopcja Joce Kathure z Kenii. Zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie Felicjańskiego Ośrodka Adopcyjnego „ADOPCJA UCZNIA” i dzięki temu mamy adoptowaną siostrę z Afryki.

          Celem pozyskania środków finansowych na wyposażeni szkoły Rada Rodziców zorganizowała I Bal Charytatywny, który okazał się wielkim sukcesem.

                  Sukcesem zakończył się też udział naszych uczniów w VII Gminnym Turnieju Matematyczno – Przyrodniczym z Elementami Ruchowymi. Zajęliśmy  I miejsce.

          Wiosnę powitaliśmy konkursem kulinarnym „Wiosna – MasterChefem”. Pomysłowość uczniów w przygotowaniu wiosennych smakołyków przeszła najśmielsze oczekiwanie, zarówno estetyczne jak i smakowe.

                    Drugi semestr upływał pod znakiem konkursów i zawodów, krótką przerwą w nauce było Święto Patrona Szkoły. Moc atrakcji przygotowanych przez Nauczycieli, Rodziców i Uczniów, w tym gra uliczna sprawiły, że to święto długo będziemy wspominać.

                    W czerwcu wspólnie z OSiR-em i UKS-em „Kormoran” zorganizowaliśmy I Gminną Olimpiadę Lekkoatletyczną Szkół Podstawowych Gminy Wolin, w której zajęliśmy I miejsce.

           

          Rok szkolny 2017/2018

                   To rok historyczny, przyjęliśmy do naszej szkoły uczniów klas II i III gimnazjum z Wolina i Sierosławia. Naukę w klasie VII rozpoczęli po raz pierwszy od wielu lat uczniowie, którzy ukończyli klasę szóstą. Reforma systemu edukacji  wygaszała gimnazja i wprowadziła 8-letnią szkołę podstawową. W związku z tym rozbiliśmy „mur graniczny” łączący na powrót starą i nową część szkoły w jedną całość.

                   W tym szczególnym roku w szkole było …. uczniów, ….. nauczycieli
          i …pracowników administracji i obsługi. Przed nami stało nowe zadanie zintegrowania społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego. Pierwszą wspólnie przygotowaną akcją było Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Niezwykle ciekawy był Dzień Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował przedstawienie obfitujące w przepiękne piosenki, scenki humorystyczne oraz wiersze pełne refleksji nad trudami codziennej pracy pedagogów.

                   Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przybliżyła nam wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wprowadziła
          w nastrój powagi, refleksji i zadumy nad losem naszych przodków.

                   Niezwykle ciekawą magiczną podróż w kosmos odbyli uczniowie klas gimnazjalnych. Zajęcia geograficzno – fizyczne pomogły im poznać tajemnice wszechświata, a wystawa „Technika Naszych Ojców i Dziadków” zabrała nas
          w podróż sentymentalną. Uczniowie zadawali sobie pytanie: Jak można było żyć bez komputera i smartfona?

                   Kolejna Gminna Olimpiada Profilaktyczna odbyła się  pod hasłem „Zachowaj Trzeźwość – Postaw na Rodzinę”. Rozsypał się też worek z finalistami konkursów przedmiotowych. Tego w historii szkoły jeszcze nie było 4 finalistów w Szkole Podstawowej i 6 finalistów w Gimnazjum. Oprócz Szlachetnej Paczki wzięliśmy też udział w akcji „Piórnik i lizak” dla szkoły w Kipsing, w Kenii.

                   Wiosnę powitaliśmy II Szkolnym Konkursem MasterChef „Wiosna na talerzu”, a w kwietniu gimnazjaliści przystąpili do egzaminu, składającego się
          z trzech części: humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i językowej. Wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki.

                   X Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Wolińskie Asy” zakończył się zwycięstwem naszych uczniów. W maju tradycyjnie wielu uczniów udało się na wycieczki, w różne miejsca Polski. W Dzień Matki 26 maja odbyło się „spotkanie Pokoleń”, którego celem była międzypokoleniowa wymiana wiedzy i doświadczeń.

                   W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu i z okazji Dnia Dziecka odbyła się II Gminna Olimpiada Lekkoatletyczna, w której udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum. Ten rok szkolny jak każdy – obfitował
          w sukcesy na niwie naukowej i sportowej. Nasi uczniowie zostali laureatami, finalistami czy zwycięzcami konkursów przedmiotowych i mistrzami sportowymi. Z żalem rozstawaliśmy się z absolwentami gimnazjum. Zżyliśmy się z nimi i jako najstarszych uczniów w szkole darzyliśmy ogromną sympatią.

          CDN...