• Egzamin Ósmoklasisty

• EGZAMIN  ÓSMOKLASISTY – NAJWAŻNIEJSZE  FAKTY:

• Egzamin ósmoklasisty jest państwowym egzaminem na zakończenie szkoły podstawowej.
            • Egzamin jest obowiązkowy.
            • Egzamin ma formę pisemną.
            • Obejmuje 3 przedmioty: język polski, matematykę i wybrany język obcy.
            • Wynik egzaminu nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.
            • Wynik ma znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
            • Uczniowie posiadają legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
            • Na salę nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać.
            • Uczniowie piszą egzamin w wyznaczonych salach, przy wyznaczonych poprzez losowanie stolikach.
            • Uczniowie piszą samodzielnie a przebieg egzaminu jest nadzorowany przez komisje.
            • Egzamin może być przerwany lub unieważniony, jeżeli uczeń nie przestrzega zasad i procedur. Uczeń taki pisze egzamin w terminie dodatkowym.
            • Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
            • Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.
            • Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.
            • Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
            • Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
            • Egzamin z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.
            • Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń lub słuchacz przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.