• Świetlica szkolna

WITAMY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ !

Numer telefonu do świetlicy szkolnej: 512 - 339 - 058

Świetlica szkolna, jako placówka wychowania pozalekcyjnego funkcjonuje w naszej szkole   w godzinach od 07:30 do 15:30. Przeznaczona jest dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy swoich rodziców lub prawnych opiekunów, a także dla dzieci  oczekujących na zajęcia dydaktyczne lub odjazd do domu po zajęciach oraz dla uczniów zwolnionych z zajęć edukacyjnych. Korzystają z niej uczniowie klas I – VII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Świetlica realizuje swoje zadania wg opiekuńczego, wychowawczego, dydaktycznego i profilaktycznego planu pracy szkoły obowiązującego w danym roku szkolnym i tygodniowego rozkładu zajęć.

Podstawowym zadaniem świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki oraz rozwoju zainteresowań, uzdolnień i umiejętności.

Zgodnie ze Statutem szkoły do zadań świetlicy należy:

1. wspomaganie procesu dydaktycznego szkoły,
          2. umożliwienie uczniom odrabianie pracy domowej,
          3. upowszechnianie wśród wychowanków zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny, przygotowanie uczniów do udziału w życiu społecznym,
          4. rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień uczniów,
          5. wyrabianie u uczniów samodzielności,
          6. stwarzanie wśród uczestników nawyków do uczestnictwa w kulturze,
          7. przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu i demoralizacji.

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz najmłodsi uczniowie z klas I A i I B mają zajęcia popołudniowe w „małej świetlicy”. To tu w miłej atmosferze dzieci mogą odpocząć, odrobić zadania domowe oraz rozwijać swoje zainteresowania. W trakcie  zabawy uczą się współpracować w grupie i nawiązują przyjaźnie. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Staramy się o wdrożenie dzieci do przestrzegania ogólnie przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw. Ważnym elementem są ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami, ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażanie do utrzymywania porządku w czasie zajęć oraz po skończonej zabawie. Przy sprzyjającej pogodzie wychodzimy na szkolny plac zabaw, by dzieci mogły korzystać z ruchu na świeżym powietrzu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY – WYCHOWAWCY ŚWIETLICY SZKOLNEJ.