• Porady dla rodziców

NAPOJE ENERGETYCZNE

Niestety nikt nie informuje na opakowaniu o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą spożywanie tych produktów.

• Faktem jest, że wypicie takiego trunku jest równoznaczne z 5 - 6 filiżankami mocno zaparzonej kawy z dodatkiem substancji pobudzających nie mających nic wspólnego ze zdrowiem.
          • Częste picie napojów energetyzujących może docelowo prowadzić do: kłopotów ze snem, silnych bóli brzucha, możewywołać mocne bóle i zawroty głowy, nadmierne rozkojarzenie, a nawet kołatanie serca, stanylękowe, problemy z nerkami.
          • Po przedawkowaniu kofeiny mogą pojawić się dreszcze, torsje, wzrost ciśnienia.
          • Fizycznymi objawami nagłego odstawienia kofeiny jest rozdrażnienie, złesamopoczucie, mocne bóle głowy oraz senność. Ponadto, w okresie dojrzewania napoje pobudzające zawierają substancję, która „usuwa" wydzielanie hormonu wzrostu. Kofeina wypłukuje wapń i magnez.

Nawet stomatolodzy ostrzegają: Napoje te zawierają substancję, która rozmiękcza szkliwo, zwiększając ryzyko psucia się zębów. Winę za taki stan rzeczy ponoszą zawarte w energizerach kwasy. Wystarczy już kilka łyków, by warstwa chroniąca zęby uległa uszkodzeniu. To, z kolei może przyczyniać się do powstawania próchnicy oraz nadwrażliwości zębów i dziąseł.

-----------------------------------

Szkolne tornistry nie muszą być ciężkie

Dopalacze - prezentacja dla rodziców

Prezentację przygotowała  p. Antonina Kawecka pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim.

Podcasty "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online" dla nauczycieli i rodziców

Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa serię czterech podcastów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.

Mamy nadzieję, że rozmowy ekspertów NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które poprowadził znany dziennikarz radiowy Krystian Hanke, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów i podjęcia działań w Państwa lokalnych środowiskach na rzecz bezpieczeństwa dzieci online.

Zachęcamy do słuchania!

Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci

Kiedy niewinny żart staje się hejtem? Jak reagować na agresję w internecie? Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?

Problem nadużywania internetu

Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci? W którym momencie powiedzieć stop? Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić?

kliknij aby wysłuchać

Seksting i problem uwodzenia dzieci w internecie

Czy zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, które ze sobą niesie? Jak rozmawiać z nastolatkiem o skutkach takich działań? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Szkodliwe treści w internecie

Jak uchronić przed nimi nasze dzieci? Jakie treści są szkodliwe? Jak nauczyć dzieci bezpiecznie poruszać się po internecie i odpowiednio reagować na niebezpieczne materiały?