• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna oferowana przez szkołę

• NIEZBĘDNIK DLA RODZICÓW DOTYCZĄCY DIAGNOZY UPRAWNIAJĄCEJ UCZNIA  DO UZYSKANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ PSP WOLIN

Kiedy rodzic (opiekun prawny) zauważy u dziecka  trudności edukacyjne lub wychowawcze, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do wychowawcy klasy lub specjalistów szkolnych (psychologa, pedagoga) w celu uzyskania informacji i pomocy w rozwiązaniu problemu.

W wypadku wskazań ze strony szkoły o potrzebie pogłębionej diagnozy, rodzic (opiekun prawny) powinien złożyć w szkole wniosek  o wydanie opinii o dziecku.

W tym celu należy:

– Pobrać z sekretariatu szkoły lub u specjalisty wniosek o wydanie opinii o uczniu,
          – Wypełnić wniosek, wskazując, opinia  jakich nauczycieli (specjalistów) jest potrzebna do badań w poradni (przy czym ważne jest, żeby zaznaczyć  tylko te osoby, które bezpośrednio pracują z dzieckiem),
          – Uzupełniony wniosek złożyć w sekretariacie szkoły,
          – Czas oczekiwania na opinie nauczycieli i specjalistów wynosi minimum 7 dni,
          – Odebrane opinie, rodzic (opiekun prawny), składa w poradni psychologiczno- pedagogicznej, gdzie przeprowadza się pełną diagnozę dziecka.

UWAGA !
          Informacje dotyczące wykazu placówek uprawnionych do wydawania opinii psychologiczno- pedagogicznych znajdują się na tablicy obok pokoju pedagoga szkolnego oraz na stronie internetowej szkoły (w zakładce "Przydatne adresy i telefony").

W Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie organizowane są następujące zajęcia mające na celu wspieranie rozwoju ucznia oraz udzielanie pomocy psychologiczno –pedagogicznej

1. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – zajęcia dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji.
          2. Zajęcia logopedyczne – zajęcia dla uczniów z zaburzeniami rozwoju mowy.
          3. Zajęcia z psychologiem-  dla uczniów mających problemy w sferze emocjonalno- społecznej.
          4. Zajęcia z pedagogiem- dla uczniów mających problemy związane z funkcjonowaniem w sferze wychowawczej lub społecznej w szkole.
          5. Zajęcia rewalidacyjne– przeznaczone dla uczniów niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie
            o potrzebie kształcenia specjalnego.
          6. Trening Umiejętności Społecznych- dla uczniów mających trudności  w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami i dorosłymi, przestrzeganiem norm społecznych, adaptacją do nowych sytuacji.
          7. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne – dla uczniów z dysfunkcjami
            i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne.
          8. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze – dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności
            w spełnianiu wymagań edukacyjnych.
          9. Konsultacje przedmiotowe – dla uczniów chcących poprawić oceny ze sprawdzianów, testów, prac klasowych.
          10. Zajęcia rozwijające uzdolnienia (koła przedmiotowe i sportowe) – dla uczniów kierunkowo szczególnie uzdolnionych przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy.
          11. Gimnastyka korekcyjna – zajęcia dla uczniów z wadami postawy.