• Logopeda

• Zajęcia:

Pani Bożena Gołębiowska - sala nr 100

"Okażcie dziecku, że je kochacie. Zapewnijcie warunki, by mogło się uczyć i samo decydować. Bądźcie trenerami - mobilizujcie do podejmowania wyzwań i cieszcie się z jego dokonań".

(Joan Beck)

Logopedia

Zajęcia logopedyczne w naszej szkole organizowane są  dla dzieci  z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę.  Zajęcia   prowadzone są indywidualnie lub grupowo. Systematyczne zajęcia logopedyczne prowadzone w atmosferze życzliwości         i zabawy pozwolą na przyswojenie treści programowych i podniosą skuteczność działań terapeutycznych. Formy, metody  i treść zajęć logopedycznych dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Działania te skierowane są na wyeliminowanie wykrytych w mowie nieprawidłowości.

W pracy z dziećmi wykorzystywane są  następujące metody:

1. Ćwiczenia oddechowe – wyrabianie oddechu dla mowy, wydłużanie fazy wydechowej, ćwiczenia emisyjne, ćwiczenia ekonomicznego zużywania powietrza i umiejętności synchronizowania pauz oddechowych z treścią wypowiedzi.
          2.  Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – usprawnianie właściwego funkcjonowania narządów mowy, wywoływanie głosek w izolacji, utrwalanie ich poprawnej realizacji w sylabach, wyrazach, zdaniach z nasileniem głoski ćwiczonej.
          3. Ćwiczenia emisyjno – głosowe – wyrabianie właściwej tonacji, kierowanie głosu na maskę, ćwiczenia umiejętności modulowania siły głosu                     i prawidłowego brzmienia głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach, naśladowanie głosów.
          4. Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy.
          5.  Ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną:  ćwiczenia ortofoniczne,  ćwiczenia stymulujące rozwój słuchu fonematycznego, logorytmika, integracja sensoryczna .