Publiczna Szkoła Podstwowa im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie

 

Nawigacja

 • Dzień Nauczyciela w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie
  20.10.2017

  Dzień Nauczyciela w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie

   

  „Dziś życzeń wiele – to dla Was nauczyciele!” Tymi słowami piosenki uczniowie klas IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie rozpoczęli apel okolicznościowy z okazji Święta Edukacji Narodowej. Szkolne obchody uroczystości swoją obecnością uświetnili pani Dyrektor Urszula Wołowicz oraz panie Wicedyrektor Barbara Kołodzińska i Sylwestra Jagielska-Fajfer, Przewodniczący Komisji Oświaty  pan Krzysztof Czach, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Kamila Skiba, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz zaangażowani w przygotowanie uroczystości uczniowie, którzy pod czujnym okiem opiekunów Samorządu Szkolnego sumiennie przygotowali się do wystąpienia.

  W tym roku szkolnym w przededniu swojego święta w szkolnej auli spotkali się nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, dawnego Publicznego Gimnazjum w Wolinie oraz dawnego Publicznego Gimnazjum w Sierosławiu, co nadało świętu szczególny charakter.

              Współpraca dzieci z klas IV-VI z młodzieżą z klas II-III zaowocowała przedstawieniem obfitującym w przepiękne piosenki, scenki humorystyczne oraz wiersze pełne refleksji nad trudami pracy codziennej pedagogów. W swych wystąpieniach uczniowie prześledzili dokładnie poszczególne etapy rozwoju istoty szkolnej, prezentując kolejne modele, począwszy od embriona intelektualnego, przez stułbię przedszkolną, pierwotniaka i kameleona szkolnego, aż po sylwetkę sprytnego abiturienta. Nie zabrakło też żartobliwej instrukcji odróżniania nauczyciela od ucznia, która obnażyła kulisy szkolnej egzystencji. Po części lekkiej nastąpiła część refleksyjna obfitująca w podziękowania i przeprosiny. Całość okraszona została piosenkami w wykonaniu obiecujących wokalistów, które wzruszyły niejednego z obecnych w auli gości.

  Po części artystycznej nastąpiło uhonorowanie wyróżnionych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi Nagrodami Dyrektora za zaangażowanie i owocną pracę w roku szkolnym 2016/2017. Na koniec goście mieli przyjemność udać się na słodki poczęstunek, na który zaprosiła Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz przybyłym gościom.

   

    G. Hengielska

 • Odwiedził nas misjonarz z Afryki
  18.10.2017

   

  Księdza Jeremiego opowieść o Afryce

   

  Naszą szkołę odwiedził ks. Jeremy Cabuga z parafii Kipsing diecezji Isiolo w północnej Kenii. Misjonarz przyjechał do Polski na zaproszenie katechetów Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Chciał w ten sposób podziękować naszym uczniom za udział w akcji „Adopcja Ucznia na odległość". Mogliśmy poznać warunki jego pracy i życie dzieci w parafii Kipsing, skąd pochodzi Joyce Kathure – dziewczynka adoptowana przez nas w styczniu 2017 roku. 

  Podczas trzech spotkań w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie opowiadał o kłopotach związanych z brakiem wody, o budowie kościołów, o prymitywnych warunkach do nauki, o trudnym codziennym życiu afrykańskich rodzin mieszkających na obszarze działalności misji.

  Ksiądz Jeremy chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci, chwalił polskie jedzenie i gościnność.

  Składamy serdeczne podziękowania pani Alicji Grochowczak, ks. Damianowi Rogoży, ks. Piotrowi Sobczyńskiemu, ks. kanonikowi Leszkowi Koniecznemu oraz pani dyrektor Urszuli Wołowicz za umożliwienie spotkania z misjonarzem z Afryki.

   Podziękowania należą się również Klaudii Paś i Kacprowi Kwaśniewskiemu, którzy pod okiem pani Izy Jackowskiej tłumaczyli opowieść ks. Jeremiego.

   

  zdjęcia ze spotkania zobaczysz klikają ten link: http://pspwolin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=385

   

  Kamila Felisiak

 • Dzień Głośnego Czytania
  14.10.2017

  29 września - Dzień Głośnego Czytania

   

  W Polsce Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września ma już 16- letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem czy wzbogacanie słownictwa.

  W Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie ten dzień też był okazją do poznania ciekawych książek.  Nauczyciele rozpoczynali wszystkie lekcje od głośnego czytania utworów przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Były to bajki, baśnie, a także opowiadania i powieści. Niektóre utwory znalazły się na Złotej Liście książek rekomendowanych przez Fundację ABC XXI- Cała Polska Czyta Dzieciom np. „ Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej. Prezentowane fragmenty utworów zachęciły uczniów do poznania kolejnych przygód bohaterów np. „Księgi Dżungli” czy „Tajemniczego człowieka z blizną”.

   

  Odwiedzajcie bibliotekę szkolną i czytajcie!

   Bogusława Nawrocka i Katarzyna Piotrowska

 • Narodowe Czytanie w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie
  14.10.2017

  Narodowe Czytanie w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie

  Akcja czytania arcydzieł literatury polskiej zainicjowana została w 2012 roku wspólną lekturą „ Pana Tadeusza” A. Mickiewicza.  Od tego czasu pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbywa się Narodowe Czytanie. W tym roku wybrano dramat S. Wyspiańskiego „ Wesele”.

  Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolinie po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody tej ogólnopolskiej akcji. Przygotowano okolicznościowe gazetki i w dniach od 18 do 30 września klasy VI, VII szkoły podstawowej i  II, III gimnazjum  na godzinach  wychowawczych, języku polskim i historii poznawały bohaterów „ Wesela”.

   

  Wspólne czytanie  poprzedzone było prezentacją dotyczącą poprzednich edycji Narodowego Czytania, wysłuchaliśmy również interpretacji utworu w wykonaniu pary prezydenckiej. Uczniowie i nauczyciele pięknie czytali i wcielali się w role: Panny Młodej, Pana Młodego i innych bohaterów utworu S. Wyspiańskiego. A ponadto  uczestnicy spotkania mogli przystawić na swoim egzemplarzu „ Wesela” pamiątkową pieczęć, którą szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.  

   

   

  Dziękujemy wychowawcom, polonistom i uczniom za pomoc w przeprowadzeniu akcji Narodowego Czytania w naszej szkole.

   

  Organizatorki i koordynatorki Narodowego Czytania w PSP w Wolinie

  Bogusława Nawrocka i Katarzyna Piotrowska

 • Drużynowe sztafetowe biegi przełajowe
  10.10.2017

  MŁODZI ZWYCIĘZCY

  Dnia 3 pażdziernika 2017 w Dziwnowie odbyły się powiatowe drużynowe sztafetowe biegi przełajowe. W zawodach tych uczestniczyły również uczniowie z PSP w Wolinie. Trasa przebiegała promenadą i chodnikiem po nawierzchni brukowej nieco inaczej niż w zeszłym roku, gdy zawodnicy biegali po miękkiej nawierzchni w parku. Mimo iż biegi te przypominały zawody uliczne to były atrakcyjne.

   

  Impreza rozpoczęła się startem dziewcząt. Po bardzo zaciekłej walce dopiero na ósmej zmianie zawodniczka z Wolina wyszła na prowadzenie i utrzymała je do końca. Zawodniczką tą, która przełamała złą passę była Aleksandra Bogdanowicz potem Laura Czach i Ewa Kozaczuk poprowadziły drużynę do zwycięstwa. Jako drudzy startowali chłopcy, którzy już po pierwszym biegu Miłosza Gałwiaczka usytuowali się na pierwszym miejscu i pozostali tak  do końca. Wygrali zawody dublując pozostałe drużyny.  Pan Starosta Marek Matys nagrodził dzieci pucharami za dwa pierwsze miejsca w biegach oraz pucharami za drugie miejsce w rywalizacji szkół powiatu kamieńskiego za rok 2016/2017. uczniowie bardzo zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do szkoły i zamierzają dalej przygotowywać się do zawodów wojewódzkich w Tychowie.

   

  Gratulujemy młodym biegaczom, a są to : Ola Kozaczuk, Ewa Kozaczuk Julita Andruszkiewicz, Natalia Rybarczyk, Maja Gabryszak, Bibiana Zienkiewicz, Ola Bogdanowicz, Laura Czach,Natalia Brzozowska, Amelia Mazur, Klementyna Felisiak, Miłosz Gałwiaczek, Mateusz Przybylski, Hubert Trawniczek, Miłosz Struski, Adam Południak, Olaf Roszak, Erwin Kaczmarek, Maciej Lewandowski, Bartek Nowak, Igor Pałosz, Jakub Dominik

   

   

  Joanna Wielechowska

 • Jesienny spływ Regą
  18.09.2017

  Wiosłowanie, a na końcu "desant"

   

  Dobra zabawa, piękna pogoda i znakomite humory dopisały uczestnikom sobotniego spływu kajakowego. Uczniowie naszej szkoły, wraz z rodzicami i wychowawczynią, 16 września przemierzyli Regą trasę z Trzebiatowa do Mrzeżyna. Czternastokilometrowy odcinek rzeki pokonali w dwie i pół godziny. Czas znakomity, ale nie można się dziwić, gdyż za wiosła chwyciła tym razem klasa sportowa – II a (gimnazjalna).

  Ostatnie tego lata promienie słońca, ostatni błękit nieba, ciepło, zieleń traw, krzewów i drzew – to wszystko było piękną okolicznością przyrody, w której dane było relaksować się naszej młodzieży.

  Po spływie apetyty musiały dopisać. Ognisko, kiełbaski – palce lizać.

  Na koniec, na zmęczoną już trochę gromadkę, czekało wyzwanie. „Desant”, bo tak nazywa się zadanie, był nie lada atrakcją, ale i trudnością. Należało zbudować tratwę. Trzy drużyny rywalizowały o miano najlepszych survivalowców. Śmiałkowie konstruowali prowizoryczną łódź ze starych plastikowych butelek, rur, palet, sznurków, kanistrów. Testem na poprawność wykonanego zadania było wodowanie i przepłynięcie stawu wykonaną tratwą. Nie wszystkim się udało. Budowa takiej łajby, to nie jest prosta sprawa. Nie każdy rodzi się szkutnikiem. Najsprawniej i najszybciej „desant” wykonała grupa dziewcząt.

   

  Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy II a (gimnazjalnej) – pani Kamila Matecka.

   


  Zdjęcia ze spływu obejrzysz klikając na odnośnik: galeria spływ Regą

  lub zdjęcie poniżej:

 • Koło historyczne w wolińskim skansenie

  Zapraszam uczniów klas IV-VII oraz II i III (gimnazjum) 

  na zajęcia koła historycznego w wolińskim skansenie

  23 września 2017 r. (sobota) od godz. 11:00

  (w przypadku opadów deszczu zajęcia będą odwołane)

                                                                                                                     Gabriela Rajtak

 • LIST DO PRZEDSZKOLAKA - 5 LATKI

  Witaj !

  Cieszę się, że jesteś już duży i po wakacjach będziesz chodził do naszej szkoły. W sali nr 0 (która znajduje się na dole obok sali gimnastycznej), będą czekały na Ciebie zabawki, gry, układanki, oraz nowi koledzy i koleżanki. Będziesz miał swoją szafkę, oraz swoje miejsce przy stoliku. Poznasz  wiele zabaw, piosenek  i wierszyków. Zdobędziesz nowe wiadomości, na temat otaczającego świata. Pomogą Tobie  w tym karty pracy z pakietu” TROPICIELE  PIĘCIOLATEK” wydawnictwa szkolnego WSIP. Znajdziesz w nim:  Wielką Księgę Tropicieli”, 4 karty pracy, zeszyt grafomotoryczny, wycinankę, tekturową maskotkę Paka- bohatera opowiadań, które będziesz poznawał. Pamiętaj, że cały pakiet, oraz każdą książkę z osobna należy podpisać Twoim imieniem i nazwiskiem. Pakiet Tropiciele Pięciolatek będzie do odbioru już po 21 sierpnia w szkole lub 01.09.2017r. po rozpoczęciu roku szkolnego. Koszt tego pakietu wynosi 117zł. Oprócz zadań w kartach pracy będziesz wykonywał zadania i ćwiczenia, które przygotują Cię do nauki języka angielskiego. Pomoże Tobie w tym smok  o imieniu Memo, którego znajdziesz w  „Memo i przedszkolaki”- Język angielski, karty pracy.  O tym samym tytule jest również Poradnik dla rodziców, nie jest on wymagany, ale może posłużyć  w utrwaleniu poznanych wiadomości.  „Memo i przedszkolaki”- Język angielski, karty pracy możesz kupić w księgarni lub w sklepie internetowym:  czytam.plW tych kartach znajdują się również   plansze do gry- memory, plansze z naklejkami, oraz dyplom uznania. Poproś rodziców, aby kupili Tobie także: plecak (jeśli będzie to plecak na kółkach ze względu na bezpieczeństwo, nie wolno  Tobie będzie nim jeździć po budynku szkolnym), śniadaniówkę, w której będziesz przynosił drugie śniadanie, piórnik wyposażony  w: 2 zatemperowane ołówki, gumkę, kredki ołówkowe i świecowe, mazaki, klej w sztyfcie, nożyczki, linijkę i temperówkę. Wszystkie te przybory będą Tobie potrzebne do pracy w książkach, do rozwiązywania ciekawych zadań, wycinania, kolorowania i rysowania, na wykonane rysunki będą potrzebne dwie papierowe teczki najlepiej na gumkę. Pamiętaj, aby je  również podpisać ,obuwie zmienne (tenisówki z jasną podeszwą) z workiem, worek i  strój do ćwiczeń -  ciemne, krótkie spodenki oraz białą koszulkę. Strój do ćwiczeń będzie  potrzebny, kiedy będziemy mieć zajęcia gimnastyczne. Poproś mamę, aby worek, oraz strój do ćwiczeń podpisała Twoim imieniem i nazwiskiem. Mam nadzieję, że zakupów dokonasz w wakacje, wówczas będziesz mógł już drugiego dnia szkoły z nich korzystać.Nie martw się o przybory do zajęć plastycznych ponieważ, zakupi je pani wychowawczyni na cały rok szkolny - (składka 60 zł ). Pamiętaj! Spotkamy się w szkole po to, żeby się bawić, znaleźć      odpowiedzi na pytania, które będziesz zadawał, a ja otoczę Cię opieką i  pomogę w trudnej sytuacji.

    Życzę Tobie udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w szkole!

     Wychowawczyni.            

   

 • LIST DO PRZEDSZKOLAKA - 6- LATKI

   Witaj 6-latku!

   Cieszę się, że jesteś już duży i po wakacjach będziesz chodził do naszej szkoły. W Twojej sali będą czekały na Ciebie zabawki, gry, układanki oraz nowi koledzy i koleżanki. Będziesz miał swoją szafkę, oraz swoje miejsce przy stoliku.  Poznasz  wiele zabaw, piosenek  i wierszyków. Zdobędziesz nowe wiadomości, na temat otaczającego świata. Pomogą Ci w tym karty pracy z pakietu ”Tropiciele Sześciolatek Roczne przygotowanie przedszkolne Box” wydawnictwa szkolnego WSIP. Znajdziesz w nim : 4 części kart pracy, Zeszyt Piszę i liczę, Książka do czytania, Wycinanka, Bohater cyklu na lizaku. Oprócz zadań w kartach pracy będziesz wykonywał zadania i ćwiczenia, które przygotują Cię do nauki języka angielskiego. Pomoże Ci w tym miś Eddie, którego znajdziesz w  Podręczniku do języka angielskiego „Angielski dla starszaków” wydawnictwa WSIP. Pakiet jak i podręczniki do języka angielskiego można kupić w księgarniach lub w sklepach internetowych np. http://sklep.wsip.pl/ . Mam nadzieję, że zakupów dokonasz w wakacje, wówczas będziesz mógł już drugiego dnia szkoły z nich korzystać. Poproś rodziców, aby kupili Ci także plecak, śniadaniówkę, obuwie zmienne (tenisówki z jasną podeszwą), worek na to obuwie , worek na strój do ćwiczeń -  ciemne, krótkie spodenki oraz białą koszulkę. Poproś mamę, aby worek, oraz strój do ćwiczeń podpisała Twoim imieniem  i nazwiskiem. W plecaku będziesz nosił piórnik wyposażony  w: 2 zatemperowane ołówki, gumkę, kredki, mazaki, klej w sztyfcie, nożyczki, temperówkę. Wszystkie te przybory będą Ci potrzebne do pracy w książkach, rozwiązywania ciekawych zadań, kolorowania i rysowania. Na wykonane rysunki będą potrzebne dwie papierowe teczki najlepiej na gumkę. Nie martw się o przybory do zajęć plastycznych ponieważ, zakupi je pani wychowawczyni  za pieniądze rodziców (składka 60 zł ).              

   Pamiętaj! Spotkamy się w szkole po to, żeby się bawić, znaleźć odpowiedzi na pytania, które będziesz zadawał, a ja otoczę Cię opieką i  pomogę w trudnej sytuacji.

    Życzę Ci udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w szkole

  Wychowawczyni.            

 • LIST DO PIERWSZAKA 20172018

  Pierwszoklasisto !

  Przed Tobą rok pełen ekscytujących wrażeń i przygód. We wrześniu rozpoczniesz naukę w szkole, będzie ona Twoim drugim domem. Tu razem z innymi dziećmi spędzisz dużo czasu, bawiąc się i pracując. Zapewne poznasz wielu nowych kolegów, nawiążesz  przyjaźnie. Będziesz uczestniczyć w uroczystościachi imprezach szkolnych, jeździć na wycieczki.W zdobywaniu wiadomości i umiejętności pomogą Ci podręczniki z serii „ Nowi Tropiciele” klasa 1, wydane przez wydawnictwo WSiP. W skład pakietu dla ucznia wchodzą: podręcznik, karty pracy i karty matematyczne (pięć części). Książki te dostaniesz w szkole. Powinieneś mieć także zeszyty 16 kartkowe w kratkę i w linie (kolorowa liniatura) . Przygotuj i przynieś do szkoły: farby plakatowe, pędzle, kredki „Bambino”, po 1 bloku technicznym białym i kolorowym A4, po 1 bloku technicznym białym i kolorowym A3, 2 bloki rysunkowe białe A4, 1 blok biały rysunkowy A3, kolorowy papier (wycinanki), plastelinę, tekturową teczkę na prace A4. W Twoim piórniku powinny się znaleźć dwa zatemperowane ołówki, gumka, kredki ołówkowe, temperówka, nożyczki i klej w sztyfcie. Pamiętaj o worku z obuwiem zmiennym (białą podeszwa), możesz go zostawiać w szatni. Poproś rodziców, by wyraźnie podpisali wszystkie potrzebne Ci w szkole rzeczy i przybory. Nie powinieneś obawiać się nowego otoczenia i obowiązków, bo w szkole będziesz miał wychowawczynię, która Ci zawsze pomoże w trudnej sytuacji i otoczy opieką.

  Wakacje, spędź je aktywnie, miło i bezpiecznie.

   

  Do zobaczenia w szkole!

   

 • Okulary dla Afryki

   

      Nasza szkoła wraz ze szkołą w Troszynie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Okulary dla Afryki”.

  O badaniu wzroku w Afryce mało kto słyszał, a jednak afrykańskie słońce potrafi mocno wzrok nadwyrężyć. Wiele dzieci ma problemy ze wzrokiem, a to powoduje trudności w nauce i w zdobyciu dobrego wykształcenia, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jakość życia tych dzieci w przyszłości. Badania wzroku oraz możliwość dostarczenia im odpowiednich okularów – czy to ochronnych, czy korekcyjnych jest dla nich szansą, której bez akcji raczej by nie otrzymały.

  My często wymieniamy stare okulary na nowe, niestety te zużyte wyrzucając. Akcja pomogła nam dostrzec, że można pomóc w różny sposób.