Publiczna Szkoła Podstwowa im.Bolesława Krzywoustego w Wolinie

Jasełka 12/13

„Polsko-szwedzkie jasełka”

14 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolinie gościliśmy zespół wokalny uczniów i nauczycieli ze szkoły w Staffanstorp ze Szwecji. Goście przybliżyli naszym uczniom tradycję związaną z obchodzonym 13 grudnia Dniem Świętej Łucji. W tym dniu w Szwecji odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną w wianek z płonącymi świecami.

Nasi uczniowie wysłuchali wielu pieśni związanych z tym świętem, między innymi „Santa Lucia” oraz utwory dotyczące Bożego Narodzenia. Sami również pokazaliśmy nasze tradycyjne jasełka, które przygotowali uczniowie klas II a i II b. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem, spisku Heroda i wędrówki Trzech króli. Na scenie pojawiły się również diablęta a anielski chór śpiewał kolędy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę, „Gdy śliczna Panna”. Uroczystość ta wprowadziła nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Joanna Kalinowska

Aleksandra Tokarzewska